• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Rok 2013


1wlasciwe_DniSt2013.jpg

||||

Prezydent Miasta Stargard Szczeciński
zaprasza na

Dni Stargardu 2013


FESTYN NA ULICY MAGICZNEJ

15 czerwca,  godz. 13.00, teren przy Bramie Pyrzyckiej
w programie m.in.: obchody DNI KULTURY UKRAIŃSKIEJ, występy zespołów:
"BB" BIŁYJ BEREH, CHILLA, CANTORE GOSPEL, Grupa DE FACTO.


DZIEŃ KONCERTOWY
21 czerwca, godz. 20.00, Amfiteatr Miejski

Rafał Brzozowski z zespołem

Rafal_111.jpg

zespół Loka

LokaKlip8.jpg


Po tym, gdy na początku lata 2012 zespół LOKA podbił anteny stacji radiowych, od sierpnia muzycy grupy rozpoczęli granie regularnych koncertów. Repertuar zespołu wypełniają utwory z debiutanckiego albumu na czele z singlowymi hitami „Prawdziwe Powietrze” i „Widziałem Ciebie”, ale również między innymi przebój wokalisty zespołu, Grzegorza Porowskiego „Na jednej z dzikich plaż”.

 W trakcie swoich występów muzycy LOKI stawiają przede wszystkim na doskonałą zabawę, w którą - dzięki ogromnemu wysiłkowi i charyzmie całej grupy - od pierwszych chwil angażowana jest publiczność. Zespół gra koncerty na tle wielkiego telebimu, na którym wyświetlane są słowa wszystkich piosenek (w stylu zabawy karaoke). Dzięki temu publiczność ma poczucie pełnej komunikacji z zespołem i możliwość włączenia się w wyjątkowy klimat wydarzenia.

support: Beer Coaster

487123_476969345694095_129868671_n.jpg

Zespół zaczął funkcjonować w wakacje 2010 roku z inicjatywy Kieubza i Brudnego, szybko do zespołu dołączył Arbuz – perkusista. Ponad rok prób na poddaszu Konrada zaowocował kilkoma dopracowanymi autorskimi utworami. Po pierwszych występach do zespołu dołączył drugi gitarzysta, Wasyl. W tym składzie mimo wielu przewrotów zespół funkcjonuje do dziś. Na początku kapela zagrała kilka koncertów w lokalnych pubach, na początku 2011 roku nagrała swoje pierwsze demo, dzięki czemu zyskała sporą rzeszę fanów. Przełomowe staje się zawiązanie współpracy z Floating Trippin, oraz występ w Półfinale programu Must Be The Music. To wszystko zaowocowało wieloma koncertami m.in. przyjazdem Flying Frogs (punk rockowej kapeli z Hiszpanii) na gig do Stargardu, występem na Szczecińskich Juwenaliach itp., oraz nagraniem i wytłoczeniem pierwszej płyty UNDER PRESSURE. Początek 2013 roku przynosi lekki zastój w działalności zespołu jednak na dzień dzisiejszy kapela wraca do regularnych prób, zajmuje się promocją pierwszej płyty, pracą nad drugim jeszcze mocniejszym albumem, szykowaniem trasy, klipami oraz masą innych niespodzianek.DZIEŃ SPORTOWY Z FIRMĄ CARGOTEC
22 czerwca, godz. 12.00 , ul. Szczecińska przy OSiR
w programie m.in.: VII Międzynarodowy Bieg Uliczny "O Błękitną Wstęgę"


DZIEŃ HISTORYCZNY
23 czerwca godz. 12.00, Park Zamkowy przy Bramie Portowej

Stargardzki Jarmark Historyczny przy Bramie Portowej

1. Pokazy walk - Szlachecka kompania
Pokaz prowadzony jest w realiach XVII wieku, a osoby występujące są w odpowiednich do tamtych czasów strojach historycznych z całej Europy. Pojedynki prezentowane w trakcie pokazu stoją na kaskaderskim poziomie. Podczas walk używane będą szable, szpady, rapiery oraz pistolety.
-Pojedynek o kobietę – dwóch szlachciców wybiera sobie tą samą Panią Serca – konflikt prowadzi do brawurowego pojedynku z dość zaskakującym zakończeniem.
-Sąd nad czarownicą – przebywający na zamku inkwizytor w mig wyławia spośród rozbawionych gości niewiastę, którą oskarża o czary. Natychmiast dochodzi do procesu, w którym to inkwizytor stara się przekonać gości o winie czarownicy. Oczywiście znajduje się obrońca, który skrzyżuje ostrza z inkwizytorem.
-Wolna elekcja – szlachta bawiąca na biesiadzie postanawia obrać nowego króla. Oczywiście zdania są podzielone, kandydatów kilku, co niechybnie doprowadzi do walki. Cała scenka zakończona pojedynkiem z udziałem kilku szermierzy.
Blok konkursowy dla gości - nauka fechtunku bronią białą:
-Pierwszy krok szermierczy – przebijanie balonów szpadą
-Szabla polska – cięcie jabłek szablą
-Pojedynek na „bezpieczne szable”

2. Turniej zabaw plebejskich
Zabawy plebejskie to świetna okazja do wspólnej zabawy. Można się tutaj doskonale odprężyć, a jednocześnie zobaczyć tą część historii, o którą ciężko w podręcznikach.
-Wyścigi w nartach 3 osobowych – nauka maszerowania w szyku nie należy do najprostszych. Ćwiczeniem, które nam ułatwi to zadanie jest maszerowanie w 3-osobowych nartach.
-Chłopskie wyścigi – trójka zawodników musi założyć specjalne hajdawery (spodnie), w które wchodzą 3 osoby. Następnie trzeba przebiec wyznaczony dystans w jak najkrótszym czasie.
-Kołek kręciołek – każdy zawodnik musi wykonać kilka obrotów wokół wbitego w ziemię kołka, a następnie pokonać wyznaczona trasę. Bieg odbywa się w systemie sztafetowym. Drużyna, która najszybciej pokona trasę – wygrywa.
-Przeciąganie liny – konkurencja, która od wieków dostarcza wielu emocji podczas wszelkich zabaw. To także świetne zadanie finałowe, podczas którego poznamy zwycięzcę turnieju plebejskiego.

3. Musztra
-Musztra halabardników.
- Musztra muszkieterów.
Pokaz sprawności bojowej wojsk zaciężnych – muszkieterów i halabardników. Wojsko zaprezentuje jak walczono w szyku w dawnych czasach. Aby utrwalić wiedzę wśród widzów, poczynią zaciągi i przemusztrują oddział złożony z ochotników. Musztra obfituje w wystrzały z broni palnej.

4. Pokaz artyleryjski - armaty
Huk armat i zapach prochu – tego nie może zabraknąć na prawdziwym pikniku historycznym. Zaproszeni goście będą mieli okazję podziwiać w boju siedemnastowieczną artylerię. Pod okiem doświadczonego artylerzysty będą mieli okazję własnoręcznie załadować armatę i oddać z niej strzał. Podczas pokazu użyte będą 3 armaty.

5. Stanowiska konkursowe
Na czas pikniku rozstawione zostają stanowiska konkursowe, z których zaproszeni goście mogą korzystać do woli.
-Strzelanie z łuku do rycerza – uczestnicy muszą powstrzymać średniowiecznego rycerza zakutego w zbroję. Mają do dyspozycji łuk oraz ogłuszające strzały, jeśli im się nie uda w wyznaczonym czasie – mogą spotkać się twarzą w twarz z rozjuszonym krzyżakiem. Strzelamy do zbroi osadzonej na stojaku.
-Strzelanie z kuszy do celu - konkurencja polega na strzelaniu z repliki siedemnastowiecznej kuszy do celu.
-Rzut toporkiem – rzucamy specjalnie wykonanym toporkiem, który zawsze wbija się w cel. W dawnych czasach była to ulubiona broń łuczników.
-Machina czasu – rycerska przebieralnia – goście mają możliwość przebrać się w wybrany kostium i uwiecznić swoje podobizny na zdjęciu. Muszą odegrać scenkę, która nawiązuje do dawnych czasów, oceniać będziemy artystyczne zaangażowanie i ekspresję uczuć. Do dyspozycji oddajemy kilka różnych strojów oraz zbroję rycerską.
Strzelanie z łuku do tarczy – czy wśród gości są jacyś potomkowie legendarnego Robin Hooda? Ten konkurs ma za zadanie wyłowić potencjalnych następców mistrza. Strzelamy do tarczy, a jeśli znajda się wybitnie uzdolnieni – do jabłek.
-Armata – oddział ma za zadanie przetoczyć armatę na pozycję strzelecką, załadować ją wg wszelkich wojennych prawideł i oddać strzał. Wszystko pod okiem naszego artylerzysty, który oceni sprawność drużynowego działania.

-Cięcie Podbipięty - ścięcie głów wrogich rycerzy jednym cięciem. Uczestnicy spróbują dokonać tej sztuki. Konkurencja polega na cięciu dużym mieczem 3 główek kapusty osadzonych na stojaku
-Nauka fechtunku (szabla, szpada) – aby móc przeżyć na polu bitwy, trzeba umieć posługiwać się każdym rodzajem broni białej. Dzisiaj sprawdzamy Wasze umiejętności w posługiwaniu się szablą i szpadą. Najpierw krótka lekcja, a potem kilka ćwiczeń sprawdzających.

6. Szlacheckie obozowisko
Namiot rycerski, przy którym zostało rozłożone obozowisko. Można zobaczyć i przymierzyć rycerską zbroję, oglądnąć i wziąć do rąk najróżniejsze rodzaje uzbrojenia (miecze, topory, korbacze, maczugi, włócznie). Dodatkowo można zobaczyć od środka zrekonstruowany wg dawnych rycin namiot, zobaczyć wszelkie sprzęty średniowiecznego życia codziennego. Oczywiście swego dobytku pilnuje rycerz, który udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania przyszłych rycerzy i księżniczek.

7. Kuchnia dawna
Stanowisko, gdzie wg staropolskich receptur warzy się jadło. Najróżniejsze kotły i kociołki, drewniane misy, gliniane kufle, nalewki przygotowane wg średniowiecznych zaleceń. Oprócz kosztowania goście mogą sami przygotować i upiec podpłomyk – średniowieczny chleb. Widzowie mogą zobaczyć, jak wyglądały naczynia kuchenne w dawnych czasach, jak słodzono potrawy, jak je przygotowywano, jak wyglądało śniadanie i co jadano na obiad, mogą zajrzeć do dawnych ksiąg kucharskich.
Kuchnia nie prowadzi sprzedaży produktów. Możliwa jest tylko skromna degustacja przygotowanych potraw.

8.Pokazy konne
Nawiązując do tradycji "Polski Szlacheckiej" zapraszamy na pokazy grupy konnej. Swoje umiejętności zaprezentuje husaria oraz Kozacy w pokazach dżygitu.

9.Pokazy psów pasterskich
Dynamiczne i niezwykle widowiskowe pokazy umiejętności psów pasterskich. W pokazie udział biorą owczarki rasy border collie, u których genetycznie zakodowany instynkt łowny porównywalny jest z naturalnymi zachowaniami jakie występują u wilków. Jeżeli dodamy do tego, że border collie jest najszybciej uczącym się psem, a jego sprawności fizycznej żadna z innych ras nie może dorównać to nie zdziwi nikogo fakt, że właśnie te owczarki są uważane za najlepsze psy zaganiające. Border collie pracuje w całkowitym skupieniu. Nie szczeka i nie gryzie zwierząt. Za pomocą wzroku, wręcz hipnotycznie dyscyplinuje stado kaczek lub owiec. Kierowany komendami pasterza przeprowadza zwierzęta przez kolejne przeszkody, takie jak mostki, bramy czy slalom by w końcu wprowadzić je do zagrody.
Pokaz prowadzony jest przez licencjonowanych instruktorów psów pasterskich z certyfikatem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. Należymy do grona najlepszych polskich zawodników w sportowej konkurencji psów pasterskich. Wraz ze swoimi psami sięgaliśmy niejednokrotnie po tytuły Mistrzów Polski w Zaganianiu Owiec w Stylu Angielskim.

10. Pokazy kuglarskie

11. Teatr Gry i Ludzie z Katowic
"Błazeńskie figle" to happening, działania oparte na interakcjach z publicznością. Wędrująca grupa obieżyświatów, cwaniaków i kuglarzy odwiedza miasto. Postanawiają zabawić mieszczan, ale oczywiście chcą też wyciągnąć trochę grosza…770 lat Stargardu
23 czerwca, godz. 19.00 Amfiteatr Miejski
z okazji urodzin miasta tort dla mieszkańców Stargardu Szczecińskiego
oraz koncert
Andrzeja Piasecznego

Andrzej_Piaseczny.jpg


Andrzej Piaseczny – jeden z najpopularniejszych polskich wokalistów, cieszący się niesłabnącą popularnością od wielu lat.
      Laureat nagród publiczności  - m.in. - Telekamery 2010, SuperJedynek, Eska Music Awards 2010, Bursztynowego Słowika oraz wielu złotych, platynowych płyt i multiplatynowych płyt.
      Autor i wykonawca takich przebojów, jak „Imię deszczu”, „Niecierpliwi”, „Prawie do nieba”, „Chodź, przytul, przebacz”, „Rysowane Tobie”, czy „Śniadanie do łóżka”.
      Płyta „Spis Rzeczy Ulubionych” autorstwa Andrzeja Piasecznego, skomponowana przez Seweryna Krajewskiego, była najchętniej kupowaną płytą 2010 roku.
     23.01.2012 miała swoją premierę  płyta Andrzeja „To co dobre”, która jest już platynowa.
      13.11.2012 ukazała się wspólna wyjątkowa płyta Andrzeja Piasecznego oraz Seweryna Krajewskiego „Świąteczne piosenki” – w dniu premiery była już platynowa.
      Andrzej Piaseczny to również zwycięzca trzeciej edycji programu „Bitwa na głosy”


support: Bona Fides

bona_fides_zdjecie.jpg


Zespół występował na jednej scenie m.in. z: Oedipus, Carpark North, Kultem, Maleo Reggae Rockers, After Blues, Muchami czy Krzysztofem Ścierańskim, grając już łącznie kilkadziesiąt koncertów, goszcząc niemal we wszystkich lokalach Szczecina oraz kilkakrotnie na scenach plenerowych oraz klubowych na terenie miasta i województwa (także Stargard Szczeciński, Goleniów, Police, Niechorze), m.in. w ramach festiwalu Akustyczeń, na Szczecin Baltic Rock Meeting, podczas Dni Odry, a także na głównych scenach WOŚPu oraz szczecińskich juwenaliów w 2010 r. W grudniu 2010 roku na płycie „Born in Szczecin” ukazał się pierwszy utwór demo zespołu zatytułowany „Druhu mój”. Na wiosnę 2012 zarejestrowane zostały kolejne utwory demo, spośród których jeden, zatytułowany „Nie mogę dziś tu zostać”, pojawił się na drugiej edycji „Born in Szczecin” jako otwierający płytę. Zespół zdobył wyróżnienie na przeglądzie „Made in Szczecin” w 2010 r., a także zajął 1. miejsce w internetowym głosowaniu w ramach przeglądu „Born In Szczecin vol. 2” w 2011 r. Mariusz Zarzeczny, wokalista zespołu, w 2013 r. otrzymał za działalność kulturalną nagrodę Prezydenta Miasta Stargard Szczeciński.