• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Historia 2012


 Hiszpański Festival Internacional de Teatro


Wspaniała podróż na Półwysep Iberyjski właśnie się zakończyła. Po raz kolejny „Najsmutniejsza komedia…” zagościła na zagranicznej scenie - tym razem w pięknym Lugo – jednym z miast Galicji. Ciepły klimat i nadmorska kuchnia wpłynęły bardzo pozytywnie na całą ekipę, która po długiej, bo ponad dwuipółtysięczno kilometrowej podróży szukała choć chwili wytchnienia i inspiracji przed pokazem  dla hiszpańskiej publiczności.


Na miejsce udało nam się dotrzeć około północy. Nie stanowiło to większego problemu dla obsługi hotelu, która przyjęła nas z szerokim uśmiechem i podjęła smacznym obiadem (późnym, lecz obfitym). Hostal Brios, bo tak nazywała się nasza kwatera na czas pobytu, to świetnie prowadzony i utrzymany hotel z kawiarnią, w której dzień w dzień gromadziły się tłumy mieszkańców by zjeść lunch, wypić kawę i poplotkować.  Stanowił on także dobrą bazę wypadową do zwiedzania miasta.


Miejscem, w którym odbywały się festiwalowe pokazy była miejska sala teatralna  AUDITORIO GUSTAVO FREIRE. Trzydniowy przegląd teatralny w ramach XVIII Festival Internacional De Teatro Universitario da USC zorganizowany został przez oddział Uniwersytetu  Santiago de Compostela. Wśród uczestników, prócz Krzywej Sceny, znalazły się trzy hiszpańskie teatry studenckie: TalÍa Teatro, Maricastaña i grupa wychowanków szkoły teatralnej w Madrycie. Wystawiane spektakle cechował szeroki wachlarz formy i tematów scenicznych. Mieliśmy okazję zobaczyć zarówno efekty pracy młodych aktorów nad ich zadaniami teatralnymi w postaci pojedynczych etiud, jak i futurystyczną historię o ludziach i ich problemach w oryginalnej wizji przyszłości. Nasza „Najsmutniejsza komedia…” stanowiła finałowy punkt demonstracyjnej części festiwalu. Treść szekspirowskiej sztuki  wzbogaciliśmy frazami w języku galicyjskim, a w grze nawiązywaliśmy do hiszpańskich tradycji i skojarzeń kulturowych. Publiczność przyjęła występ bardzo entuzjastycznie nagradzając nas oklaskami na stojąco. Wśród oglądających znaleźli się także polscy studenci studiujący w Lugo.


Podczas pobytu pozostawaliśmy pod opieką Any, młodej studentki weterynarii z USC. Dyrektorem festiwalu była Paloma Lugilde, która zadbała o wyjątkową atmosferę wśród grup biorących udział w przedsięwzięciu. Co wieczór organizowane były wspólne obiady, podczas których mogliśmy nawiązać nowe, wyjątkowe znajomości i poznać lokalny punkt widzenia, zarówno na sztukę, jak i na nas samych. Nie sposób opisać wszystkich niezwykłych doświadczeń, których nabyliśmy podczas obcowania z zupełnie inną kulturą i stylem życia. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że bariery etniczne, czy narodowe nie mają znaczenia gdy wspólnym mianownikiem jest pasja do sztuki. Po raz kolejny świat usłyszał o Stargardzie Szczecińskim.
przygotował Szymon Loduchowski

hotel_resize.JPG

ko__ci_____na_starym_mie__cie_resize.jpg

bus_na_parkingu_resize.jpg

mury_wok_____starego_miasta_resize.jpg

pr__ba_resize.jpg

przygotowania2_resize.jpg

przygotowania_resize.jpg

wej__cie_do_starego_miasta_resize.jpg