• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


``Rezerwat`` - gość aktor Jan Stawarz


"Rezerwat" - gość aktor Jan Stawarz


18 września 2008 „Rezerwat” komedia obyczajowa, Polska, 2007, 100 min

bez tytułu_1.JPG

Fotograf Marcin Wilczyński, po rozstaniu z dziewczyną, wprowadza się do podupadłej kamienicy na Pradze. Właściciel budynku zleca mu wykonanie serii zdjęć ilustrujących fatalny stan posesji. Marcin, fotografując sąsiadów i okolice kamienicy, odkrywa zupełnie nowy świat, który stopniowo zaczyna go fascynować i w którym doświadcza serii zdarzeń, które zmienią jego życie przysparzając mu nowych przyjaciół i wrogów

reżyseria:

Łukasz Palkowski

scenariusz:

Marcin Kwaśny, Łukasz Palkowski

18 września 2008

"Rezerwat" to nie tylko wspaniałe debiuty młodych twórców: Sonii Bohosiewicz, Marcina Kwaśnego i reżysera Łukasza Palkowskiego. W "Rezerwacie" na duży ekran powracił także aktor bardzo charakterystyczny - Jan Stawarz.

Jan Stawarz występował na deskach teatrów m. in. w Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Wałbrzychu i Zielonej Górze. Znany przede wszystkim z roli "inżyniera" w kultowym filmie Janusza Kondratiuka "Dziewczyny do wzięcia" i z występu w "Hubalu" Bohdana Poręby, gdzie wcielił się w postać plutonowego "Romana". Rola w "Rezerwacie" to powrót Jana Stawarza na duży ekran po blisko 17 latach absencji.

2007: Rezerwat jako Pijak

2006-2007
: Faceci do wzięcia jako Dozorca Wacek (gościnnie)

2004-2006: Pensjonat pod Różą jako Profesor Gajewski, szef Zosi (gościnnie)

1999: Paderewskiego życie po życiu

1990: Kramarz jako Kramarz handlujący pod kościołem (niewymieniony w czołówce)

1990: Zabić na końcu

1989: Ostatni prom

1989: Gdańsk 39 jako Policjant Kuntz

1987: Jedenaste przykazanie jako Dobromil Hanke

1976: Blizna

1975: Mała sprawa jako Dyrektor

1974: Ile jest życia jako Gajowy Lutyk, zięć Cuda (gościnnie)

1973: Hubal jako plutonowy Rodziewicz "Roman"

1972: Dziewczyny do wzięcia jako "Inżynier"


Rysunek1_resize.jpg
Rysunek3_resize.jpg

Rysunek4_resize.jpg

Rysunek5_resize.jpg

Rysunek6_resize.jpg

Rysunek7_resize.jpg


25 września 2008 „ Pora umierać” obyczajowy, Polska, 2007, 104 min


Historia starszej pani, właścicielki niegdyś pięknej, dziś sypiącej się, drewnianej willi. Po wielu, wielu latach, właśnie teraz spełnia się jej marzenie - "pozbywa się" ostatniego zakwaterowanego po wojnie lokatora. Nareszcie znów jest panią w swoim domu. Niestety ta piękna i długo oczekiwana chwila przynosi raczej rozczarowanie. Nic nie jest tak, jak miało być. Syn nie chce zająć się remontem domu, ani wprowadzić się z rodziną do matki. W tajemnicy przed nią stara się za to sprzedać dom majętnemu sąsiadowi, któremu widok domu-staruszka "burzy" krajobraz. Bohaterka, Aniela, nie należy do smętnych, utyskujących na wszystko staruszek. Po raz kolejny - może już ostatni raz w życiu - nie poddając się, bierze sprawy w swoje ręce.09 października 2008 „ Oda do radości” dramat, Polska, 2005, 110 min


Aga po pobycie w Anglii wraca do domu, na Śląsk. To, co zastaje nie napawa optymizmem. W kopalni trwa strajk i pracującemu tam ojcu grozi utrata pracy. Dziewczyna postanawia otworzyć własny zakład fryzjerski, by pomóc rodzinie. W Warszawie Michał wygrywa radiowy konkurs hip-hopowy. W życiu rodzinnym i uczuciowym nie ma już jednak tyle szczęścia. Wiktor wraca po studiach do niewielkiej nadmorskiej miejscowości. Jednak nie może dogadać się z rodzicami, a praca w wędzarni ryb, jedyna którą udało mu się dostać, zupełnie nie daje mu satysfakcji. Losy tych trzech postaci przetną się niespodziewanie w kluczowym dla ich życia momencie...

Odrodzenie kina w SCK


Cieszące się niezwykłą popularnością zwłaszcza na przełomie lat 70-tych i 80- tych dyskusyjne kluby filmowe zaczynają przeżywać swój renesans. Również w naszym mieście. DKF, działający od maja w Stargardzkim Centrum Kultury, staje się miejscem spotkań i wymiany poglądów.


Pierwsze spotkanie dyskusyjnego klubu filmowego w SCK odbyło się w maju. – Rozpoczynaliśmy filmem „Sztuczki”, później graliśmy „Z odzysku”. Dwie prelekcje poprowadził Bohdan Kowalski, jedną Przemek Lewandowski. Do wakacji na spotkania DKF-u przychodziło maksymalnie 20 osób – powiedziała nam Ewa Tomczak, kierownik kina.


Rekordowa frekwencja na „Rezerwacie”


I tu niespodzianka. W miniony czwartek na pierwszym po letniej przerwie spotkaniu pojawiło się kilkudziesięciu miłośników kina. Być może tak liczna frekwencja spowodowana była znakomicie dobranym filmem pt. „Rezerwat” bądź przyjazdem aktora Jana Stawarza, który gra w nim rolę pijaka. Aktor związany jest z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Występował na deskach teatrów m. in. w Łodzi, Wrocławiu, Wałbrzychu i Zielonej Górze. Szerszej publiczności znany jest przede wszystkim z roli „inżyniera” w kultowym filmie Janusza Kondratiuka „Dziewczyny do wzięcia” i z występu w "Hubalu" Bohdana Poręby, gdzie wcielił się w postać plutonowego „Romana”. Rolą w "Rezerwacie" powrócił na duży ekran po blisko 17 latach absencji. Stargardzianom dał się poznać jako człowiek pełen pasji i humoru. Choć Jan Stawarz mieszka w pobliskim Szczecinie, z naszym powiatem niedawno połączył go film.

Dwa lata temu mieszkańcy powiatu stargardzkiego mieli możliwość jako jedni z pierwszych obejrzeć „Rezerwat” na Ińskim Lecie Filmowym. Już wtedy widzowie wywróżyli obecnemu na festiwalu reżyserowi i scenarzyście Łukaszowi Palkowskiemu ogromny sukces. I tak też się stało.


Złota Rybka z Ińska rozpoczęła lawinę


– W Ińsku „Rezerwat” otrzymał Złotą Rybkę dla „Najlepszego Filmu Polskiego” i następnie pojechał w Polskę, gdzie zdobył 28 nagród – powiedział przed projekcją Bohdan Kowalski. W tym aż sześć na XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Łukasz Palkowski uznany został za jednego z najzdolniejszych debiutantów, a grająca drugoplanową rolę żeńską Sonia Bohosiewicz (w roli Hanki B)– nadzieją polskiego kina. W filmie świetnie zaprezentowała się para bohaterów, wokół których toczy się praska historia. To Marcin Wilczyński (gra go aktor Marcin Kwaśny) i Grześ (w tej roli znakomity Grześ Palkowski, brat reżysera). Film początkowo miał nosić tytuł „Praskie miraże”, ponieważ tak nazywało się wino, które pili bohaterowie. Śledząc historię młodego fotografa Marcina, odkrywamy świat hermetycznej, PRL-owskiej Pragi. Losy trojga bohaterów – fotografa Marcina, fryzjerki Hanki i rudego chłopca - splatają się w nieoczekiwany sposób. Ten splot zdarzeń spowoduje, że życie całej trójki ulegnie przewartościowaniu i na nowo odpowiedzą sobie na pytanie, czym jest moralność, lojalność i przyjaźń. Dla miłośników „Rezerwatu” mamy dobrą wiadomość – wkrótce ekipa rozpocznie zdjęcia do 13-odcinkowego serialu, który powstanie właśnie na podstawie tego filmu.


Kolejne spotkanie w czwartek – są wolne miejsca


Widzowie obejrzeli pokaz z wielką uwagą, o czym świadczyła dyskusja, jaka wywiązała się po projekcji. Okazało się, że różnica pokoleń i poglądów nie wyklucza twórczej wymiany opinii.

Pomysłodawcy spotkań DKF-u zapewniają, że mieszkańcy mogą liczyć na pokazy kina ambitnego. – Co pewien czas zamierzamy zapraszać osoby związane z filmem. Będziemy spotykać się przynajmniej dwa razy w miesiącu, w czwartki o godzinie 18 – mówi Ewa Tomczak. Kolejne spotkanie jeszcze w tym tygodniu, 25 września. Wyświetlony zostanie film „Pora umierać”, natomiast 9 października – „Oda do radości”. Po zakończeniu cyklu Nowe Kino Polskie, DKF wejdzie w cykl „Kino Naszych Sąsiadów”. Ewa Tomczak zapewnia, że dobór repertuaru zależy od samych kinomanów. W przyszłym miesiącu specjalnie dla nich przygotowano niespodziankę. W foyer zaprezentowane zostaną stare widokówki Bohdana Kowalskiego i fotografie aktorów. Dzięki temu atmosfera do dyskusji będzie jeszcze bardziej magiczna. Wstęp na projekcję dyskusyjnego klubu filmowego kosztuje zaledwie 5 zł. Na kolejnych kinomanów czeka jeszcze sporo wolnych miejsc. Zapraszamy. Warto.


Al Za

Dkf.jpgWszystkich zdjęć w galerii: 1
1111111.JPG
  


Created by QuickGallery • Modified by P&P