• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Rok 2014


dni_Stargardu201_5_resize.jpg

Dni Stargardu 2014

07.06.2014 r. godz. 13.00 – 19.00

teren przy Bramie Pyrzyckiej
Festyn na ulicy „Magicznej”

w programie m.in.: Obchody Dni Kultury Ukraińskiej, występy zespołów:  Birkut, De Facto z SCK, zespołów z MDK i Klubu Wojskowego, koncert Państwowej Szkoły Muzycznej oraz wiele innych atrakcji.

13.06.2014 r. godz. 20.00
Amfiteatr Park Chrobrego
Dzień Koncertowy
Wystąpią:

Dice
Zespół rockowy pochodzący ze Stargardu Szczecińskiego, który został założony w2007 roku. Muzyka grupy to klasyczny hard rock w nowoczesnym wydaniu.
Skład zespołu:
Łukasz Przybylski – gitara & wokal
Karol Przybylski – gitara basowa
Mateusz Szeremeta – perkusja
Łukasz Dopierała – gitara
14.06.2013r. to data premiery debiutanckiego albumu Dice „Stara Historia” wydanego przez Luna Music Polska. Na płycie znajduje się 10 autorskich utworów zespołu. Płyta trwa ponad 50 minut i wypełniona jest bezkompromisowym hard rockiem. Dice nagrali płytę w Red Studio w Morzyczynie. Nagrania odbywały się w sierpniu i wrześniu 2012r. Materiał, który znalazł się na płycie to utwory Dice z przekroju 6-ciu lat istnienia zespołu. Produkcją płyty zajęli się Piotr „Pith” Wilkoński i Dice.
Dyskografia:
Dice – „Stara Historia” (Luna Music Polska, 2013, LP)
Dice – „Płyta z utworami laureatów I Stargardzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych”
(2010, EP)
Dice na swoim koncie ma już kilka sukcesów, m.in.: pierwsze miejsce na I Stargardzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych (2010), pierwsze miejsce w konkursie audycji Polskiego Radia Koszalin – Rock Nie Wyro(c)k (2011), pierwsze miejsce na Nowogardzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych (2011), pierwsze miejsce w internetowym konkursie Heavy Metal na Soundrive.pl (2012), drugie miejsce na III Stargardzkim Przeglądzie Zespołów Rockowych (2012), laureaci przeglądu Born to Be Wild 2 (2013). Dice wystąpił na jednej scenie, m.in. z: Ex-Deep Purple czyli Nick Simper & Nasty Habits, Proletaryat, After Blues, Tymon & The Transistors, 1125, Imish, Pogodno, Jafia Namuel.

Zapraszamy do odwiedzenia Dice w internecie:
Strona oficjalna: www.dicerocks.pl
Facebook: www.facebook.pl/dicepl
Myspace: www.myspace.com/dicepl
Reverb Nation: www.reverbnation.com/dicepl
YouTube: www.youtube.com/dicepl


DŻEM
Mówi sie o nich „polscy Rolling Stonesi”... i faktycznie – coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencje. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej maja równych. Ze względu na nie harcerski tryb życia oczywiście też. No i ze względu na skomplikowane, nie wolne od dramatów dzieje...
Choć muzyczna Polska poznała Dżem na początku lat 80., i właśnie na ogół wtedy biorą początek jego biografie, tak naprawdę korzenie grupy sięgają dużo, dużo dalej. Aż do roku 1973, kiedy to raczej niezobowiązująco grywali ze sobą bracia Beno (gitara basowa) i Adam
(gitara) Otrębowie, Paweł Berger (piano) i Aleksander Wojtasiak (perkusja). Grywali, a jeśli chodzi o trzech pierwszych, to również podśpiewywali. W domach kultury, klubach, na zabawach i potańcówkach. I niewiele lub nic nie zmieniło dojście wokalisty (grającego na harmonijce) Ryszarda Riedla. Bo zespół ani nie miał stałej bazy, ani własnego repertuaru (na swoje potrzeby adaptując przeboje zachodnich mistrzów w postaci Cream, Santany czy Stonesów właśnie), ani nawet... nazwy. Dopiero gdy sytuacja zmusiła do zapełnienia wolnego miejsca na plakacie, stanęło na nazwie Jam, bo na czymś stanąć musiało. A Jam wziął sie od jammowania. Polski zapis nazwy trafił sie – zupełnym przypadkiem kierującym ręką organizatorki jednego z koncertów – w roku 1974.
(…)
Z myślą, że będą musieli spróbować pracować bez Riedla, instrumentaliści oswajali się jeszcze za życia swego najsłynniejszego wokalisty. Wtedy powstał pomysł konkursu. Konkursu, który wygrał Jacek Dewódzki, na dużej scenie praktycznie debiutant. Wedle jednych kopia Riedla, wedle innych oryginał... Na pewno ktoś, kto chciał i umiał śmiało stawić czoła legendzie.
(…)
Nowa dekada, nowy wiek i… nowy wokalista. Płyta „Być albo mieć” okazała się pożegnaniem z Dżemem Dewódzkiego. Zwłaszcza, że pojawił się ktoś, kto formułę mógł odświeżyć - Maciej Balcar. Ta zmiana wokalisty wywołała o ileż mniejsze emocje niż poprzednia. Również dlatego, iż trzeci wokalista tak przypomina pierwszego… A pierwszy duży koncert Dżemu z Balcarem miał miejsce na Tyskim Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla - imprezie, która stała się rokrocznym festiwalem Dżemu.
(…)
W czym jak w czym, ale w stawaniu z powrotem na nogi Dżem ma wprawę. Przydała się - bo znów stanął. Pierwszym poważnym zadaniem składu z nowym klawiszowcem Januszem Borzuckim był cykl koncertów promujących wejście na ekrany „Skazanego na bluesa” - jedynego filmu fabularnego o polskim muzyku rockowym,  Ryszardzie Riedlu oczywiście. W ten sposób koło się zamknęło. A potem zamknęło jeszcze w Zabrzu dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Bergera. Byli na koncercie pamięci pianisty goście z zewnątrz, był gość z nieodległej wprawdzie, ale jednak przeszłości - Dewódzki.
Bo przeszłość to dla weteranów rzecz ważna, choć nasi weterani mają jeszcze pewne plany na przyszłość…
http://www.dzem.com.pl


14.06.2014 r. godz. 9.00
ul. Szczecińska i OSiR
„Dzień Sportu z Firmą Cargotec”

w programie m.in.: VIII Międzynarodowy Bieg o „Błękitną Wstęgę Stargardu”


15.06.2014 r. godz. 12.00 – 18.00
Rynek Staromiejski - otwarcie/Park Piastowski /ul. Mieszka I i ul. Sukiennicza
Festyn Historyczny – „Wojna 30-Letnia (1618-1648)”
w programie: przemarsz wojsk cesarskich i szwedzkich, historyczny obóz z czasów wojny 30-letniej, pokazy i nauka tańca dla dzieci, pokazy walk, prezentacja armaty, stoiska antykwaryczne oraz kramy rzemieślnicze i rękodzielnicze.

15.06.2014 r. godz. 20.00
Amfiteatr Park Chrobrego
Dzień Koncertowy
Wystąpią:
Out of Mind
Formacja złożona z muzyków o różnych inspiracjach i doświadczeniach, ale wspólnie dążących do artrockowych klimatów. W swej twórczości czerpie ze źródeł przedstawicieli gatunku, m.in. Genesis, Riverside, Marillion oraz wielu innych. Każdy z członków ma bogate, oraz zróżnicowane doświadczenia muzyczne, od przedstawicieli baroku począwszy po współczesne, hardrockowe klimaty. Uczestnictwo w wielu projektach muzycznych zaowocowało nieszablonową twórczością zespołu, który coraz bardziej zmierza w kierunku klasyki rocka progresywnego.
Skład:
•    Krzysztof Jerzy: wokal
•    Krzysztof Bubacz: gitara
•    Grzegorz Radomski: bas
•    Leszek Krawczyński: perkusja
•    Przemek Skuz: klawisze

Kayah

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax, ambasadorka marki AA. Swój debiutancki album "Kamień" wydała w 1995 roku i do tej pory ma na koncie 9 albumów (Kamień, Zebra, Kayah i Bregović, JakaJaKayah, StereoTyp, The Best & The Rest, MTV Unplugged, Skała i najnowszy - Kayah & Royal Quartet). W czasie swojej solowej kariery muzycznej otrzymała najważniejsze nagrody muzyczne, w tym dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu czy albumu. W 2007 roku wydała DVD Kayah MTV Unplugged, zawierające rejestrację koncertu w ramach słynnego cyklu, do którego Kayah została zaproszona jako pierwsza artystka z Europy środkowowschodniej. W swojej wytwórni Kayax, Kayah promuje młodych, utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Kayax wydał do tej pory płyty m.in. takich artystów jak: Smolik, Zakopower, Marcin Wyrostek, Krzysztof Kiljański, Maria Peszek, Novika, Skubas, Sofa, Mosqitoo, June, Loco Star, L.U.C, Fox, Benzyna, Maja Kleszcz & IncarNations, Envee, Kapela ze Wsi Warszawa, czy Jimmy Scott.
TRANSORIENTAL ORCHESTRA to nowy projekt muzyczny Kayah - synergia żydowskich, słowiańskich, bałkańskich oraz perskich brzmień, w połączeniu z nieprzewidywalną mieszanką oryginalnych improwizacji etno-jazzowych, elektroniki oraz muzyki filmowej. W instrumentarium zespołu znalazły się niespotykane instrumenty, takie jak: cymbały, santur, oud, saz, lutnie, flety, piszczałki, perkusje świata i wiele innych. Kayah & Transoriental Orchestra wykonuje piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Na koncercie przejawiają się reminiscencje muzyczne najbardziej znanych pieśni w nowoczesnych i energetycznych koncertowych aranżacjach, a Kayah śpiewa po polsku, hebrajsku, holendersku, arabsku, angielsku oraz w jidysz i ladino.