• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


XXIII Finał


nzStrone_resize_resize.jpg

    wosp_belka.jpg
godz. 15:50 – 20:30 Rynek Staromiejski
•    Kompania Zbójnicka Karpackie Zbóje
Zespół góralski i brygadę zbójnicką ``Karpackie Zbóje`` tworzą górale i góralki o bogatych muzycznych tradycjach rodzinnych. W kapeli znajdują się pasjonaci zbójnictwa, muzycy, gawędziarze i multiinstrumentaliści, piloci wycieczek, przewodnicy beskidzcy i tatrzańscy, wodzirej – konferansjer oraz brygada krzepkich zbójników, organizujących inscenizowane napady zbójnickie na turystów. Bursa zbójnicka liczy już prawie 50 zbójników i frajerek jest zbójnicką grupą rekonstrukcyjną, która pokazuje widzom prawdziwy zbójecki świat!
•    Kapela Góralska ``KARPACKIE ZBÓJE``
Kapela ta, to unikatowe połączenie żywej góralskiej muzyki, świetnego góralskiego humoru, interaktywnej zabawy przy konkursach zbójeckich oraz nauki tańców góralskich typu hajduk czy zbójnicki. Kapela góralska Karpackie Zbóje powstała aby prezentować tradycje, obyczaje, kulturę zbójników karpackich, którzy grasowali nieprzerwanie przez 400 lat na całym łuku Karpat. Zespół prezentuje bogatą kulturę góralską wyjątkowego regionu zamieszkałego przez górali beskidzkich, podhalańskich i pienińskich.
Całość zabawy prowadzona jest  przez bacę gawędziarza – Jacentego Ignatowicza – finalistę programu Mam Talent z TVN.
•    Zbójnik konferansjer - baca Tomek
Zawsze perfekcyjnie przygotowany, z właściwą góralom swadą, humorem i refleksem posługując się w zależności od sytuacji, piękną polszczyzną lub gwarą prowadzi spotkania z folklorem  lub koncerty folkowe. W trakcie imprezy, zbójnik-konferansjer zaprezentuje rzetelną wiedzę na temat obrzędowości, tańca, śpiewu, folkloru, zwyczajów i obyczajów górali karpackich.
•    Występ dudziarza na dudach żywieckich
Niezapomniany koncert  dudziarza Maksymiliana. Maksymilian pochodzi z bardzo umuzykalnionej rodziny spod samiućkiej Babiej Góry w powiecie suskim. Jest góralem z dziada pradziada, folklor i muzyka górali babiogórskich jest mu doskonale znana. Tradycją góralską, zbójnicką, pasterską, ludową nasiąknął od najmłodszych lat. Maksymilian jest młodym, ale bardzo utalentowanym artystą-muzykiem grającym na dudach żywieckich, tzw. kozie.
•    Pokaz tańca zbójnickiego
Zbójnicki, to polski taniec ludowy z rejonu Podhala i z Żywiecczyzny w metrum 2/4. Jest to zbiorcza nazwa kilku kroków i tańców ludowych od wieków wykonywanych na Podhalu i w Beskidzie Żywieckim. Taniec góralski dzieli się na: zbójnicki, solowy, juhaski, dwójki i czwórki. Obecnie spopularyzowany taniec o tej nazwie, jest raczej jego estradową modyfikacją, odbiegającą od ludowego pierwowzoru. Zazwyczaj oparty jest na schemacie: wstęp, właściwy zbójnicki, zakończenie. W tańcu zbójnickim tańczy grupa mężczyzn wykonująca te same układy taneczne. Jeden z mężczyzn wydaje polecenia tzw. komendy. W zbójnickim tańczy się: zwykłą, bitke, po dwa krzesane, popod nogę, hajduka, w pięty, klaskany i inne. Taniec zbójnicki kończy się ozwodną i zieloną. Wszystko zobaczycie na Rynku Staromiejskim.
•    NAPAD ZBÓJNICKI I HARNASIOWE ŚPASY
Napad zbójnicki organizowany przez brygadę zbójnicką Karpackie Zbóje z Żywca, to połączenie oryginalnej inscenizacji z wystrzałami z pistolców zbójeckich, hukiem, dymem, dużym zastrzykiem eXtremalnej adrenaliny, krzykiem, wybuchami bomb hukowych. Po napadzie zbójeckim, harnasiowe śpasy, czyli gry, zabawy i konkursy integracyjne, tzw. teambuilding iście po zbójecku!
•    JANOSIK NA HAKU - inscenizacja Powieszenia Janosika Za Pośrednie Żebro Na Szubienicy
Groźnie wyglądająca szubienica z hakiem, przebrani w oryginalne stroje zbójnicy, góralska muzyka, rozgrzewająca medovina i dźwięk pasterskich dzwonków powitają wszystkich na Rynku Staromiejskim. Fakty są takie, że wiosną 1713r. Janosik został schwytany i osadzony w twierdzy w Liptowskim Świętym Mikułaszu. 16 i 17 marca odbył się jego proces, a głównym zarzutem jaki mu postawiono, to zabójstwo proboszcza z Demanicy. Według zachowanych protokołów, Janosik nie przyznał się do tego zarzutu. Został skazany na karę śmierci przez powieszenie na haku za ostatnie lewe żebro. Egzekucji dokonano publicznie na rynku w Liptowskim Świętym Mikułaszu.                                                                                                        
W marcu tego roku - trzysta lat od śmierci najbardziej znanego zbójnika Juraja Janosíka i 325 lat od jego narodzin odbyły się w Terchovej na Słowacji uroczyste obchody i jarmark dla przypomnienia tych wydarzeń. Brygada rekonstrukcyjna Karpackie Zbóje brała udział w tym wielkim wydarzeniu na międzynarodową skalę.                                                      
•    STRZELANIE Z BATA
W zamierzchłych czasach, które pamiętają jeszcze nasi dziadowie i pradziadowie, wierzono w różnego rodzaju przesądy. Strzelanie z bata zdaniem naszych przodków miało odpędzać złe duchy. Jednak to nie wszystko, żeby bowiem zadanie zostało wykonane prawidłowo, istotna była także sama technika obrzędu. Strzelanie z bata, to nie lada wyczyn, który należało opanować do perfekcji. Każdy góral, który podjął się tego wyzwania musiał wykazać się niezwykłą precyzją i odpowiednią kondycją. Niezadowolenie starych mieszkańców nie powinno dziwić, wszak źle wykonane zadanie mogło sprowadzić na wioskę nieszczęście. Bat, którym odpędzano złe duchy, wykonany był z lnianego powrozu o długości około 3 metrów z drewnianą rękojeścią. Obecnie sztuka trzaskania z bata prezentowana jest podczas konkursów na żywieckim Rynku i w Milówce. W konkursie tym można wyróżnić ``dwie szkoły``: pierwszą, której atutem jest tężyzna fizyczna, prezentują uczestnicy z gmin dorzecza Soły, druga zaś skupia się nad rytmem wyznaczanym przez dzwonki, umieszczone na kostiumie kolędnika, stosują ją głównie Jukace z Zabłocia.


•    STOISKO Z OSCYPKAM, bryndzą podhalańską/wołoską, redykołkami, bundzem owczym, serkami pasterskimi, gałkami owczymi, korbaczami wędzonymi, serkami z mleka krowiego, każdy z uczestników może nabyć ww. bez wyprawy w góry.
•    STOISKO ZE ZBÓJGADŻETAMI – zbójeckie owce i owieczki, zbójnickie kule z kolorowymi owieczkami i góraliczkami, zbójnickie zagrody z owieczkami, zbójnickie skarbonki itp. o charakterze pamiątek regionalnych i zbójnickich.
•    STOISKO ZE STROJAMI GÓRALSKIMI, ZBÓJNICKIMI, FOLKOWYMI
•    STOISKO Z RĘKODZIEŁEM czapki, szaliki, wiklina
•    Grupa ``De Facto``
Stargardzka grupa ``De Facto``, działająca od 1991 r. w Stargardzkim Centrum Kultury. Niezmiennie, do dnia dzisiejszego wykonująca wszystkie odmiany piosenki estradowej, aktorskiej, literackiej, prowadzona przez Celinę Gładysz. Członkowie grupy to młodzi ludzie, kultywujący tradycję piosenki artystycznej, uczestnicy i laureaci wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów i festiwali. W programie usłyszymy przeboje piosenki estradowej.
•    FIRE ARROW - Teatr Ognia
Teatr Ognia, to grupa młodych ludzi spotykająca się w Stargardzkim Centrum Kultury oraz w plenerze. Prowadzone zajęcia  mają charakter cykliczny, odbywają się raz w tygodniu w formie warsztatów. Zajęcia doskonalą warsztat i techniki, ale stanowią też formę rozwijania umiejętności społecznych, takich jak umiejętność komunikacji społecznej i pracy w zespole, wpływają na wzrost poczucia własnej wartości młodych ludzi. Pokaz ognia składa się z zaaranżowanych układów choreograficznych połączonych z elementami teatru, tańca, żonglerki i dobrej zabawy. Czerń nocy, światło ognia, ekspresja ruchu i muzyka pozwalają przenieść widza w świat żywiołu i wspólnie z twórcami przeżyć ekscytujące chwile malowane ogniem. Grupa FIRE ARROW przygotowała dla widzów oprócz pokazu – ogniste niespodzianki.
•    NORDIC WALKING marsz dla Orkiestry
Nordic Walking, to aktywność dla wszystkich, bez względu na wiek. Daje te same korzyści co bieganie, bez nadmiernego obciążania stawów, jest jedną z form aktywności która może zapewnić sprawność fizyczną i właściwą wagę.
Na marsz po zdrowie i sprawność fizyczną zapraszamy wszystkich chętnych, którzy swym udziałem chcą wesprzeć 23 Finał WOŚP.
Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy dwie trasy a grupy poprowadzą instruktorzy.
I grupa start godz. 15:00 – 16:00 
Przebieg marszu: rozgrzewka, wymarsz Rynek Staromiejski, Brama Pyrzycka, Park Popiela, Park Piastowski, Park Jagielloński, Rynek Staromiejski. Grupę poprowadzi Prezes SZWLA Julian Wójcik.
II grupa start  godz. 15:00-17:00  
Przebieg marszu: rozgrzewka, wymarsz Rynek Staromiejski, Brama Pyrzycka, Park Chrobrego, Al. Słowicza, Brama Portowa, Park Zamkowy, deptak nad Iną (ul. M.C. Skłodowskiej), Park Piastowski, Rynek Starego Miasta. Grupę poprowadzi Instruktor SZWLA Joanna Suleja.
Udział w marszu 10 zł zasilające puszkę WOŚP.

•    KRATA EON –animacje kuglarskie
23 Finał WOŚP ubarwią pokazy Grupy Twórczej ``Krata Eon``. Inspiracją ich działalności jest teatr uliczny, happening, performance. Uczestników imprezy bawić będą szczudlarze i kuglarze. Dla dzieci przygotowali modelowanie baloników.
•    ZUMBAA na rozgrzewkę
Wszystkich chętnych na fuzję tańca i aerobiku zapraszają instruktorzy OSiR, którzy z pewnością nikomu nie pozwolą zmarznąć.
•    HERBACIANY KĄCIK
Kącik znajdziecie Państwo przy ``Domku Aniołowo``. Zasilając puszkę WOŚP, można będzie rozgrzać się wybraną herbatą z oryginalnymi dodatkami, pobudzić zmysły kawą w różnych smakach lub wypić aromatyczny barszczyk.
•    BAJKOWY KĄCIK
Stworzony i zaaranżowany z myślą o najmłodszych w holu Muzeum. W godz. 17:00 – 19:00 bajki czytać będą znani mieszkańcy naszego miasta.
•    PRZEJAŻDŻKI BRYCZKĄprzystanek ul. Kramarska (przy Darkacie)
Zapraszamy wszystkich chętnych od godziny 16:00 na przejażdżkę bryczką. Przejazd ulicami Starówki (wokół Galerii Centrum) za symboliczne zasilenie WOŚP – 5 zł od osoby do puszki.
•    LICYTACJE
Licytacja na scenie. Lista fantów zostanie umieszczona na stronie www.sck.stargard.pl
Pieniądze z licytacji zasilą konto Fundacji WOŚP. Ostateczny termin przyjmowania fantów od darczyńców do dnia 31 grudnia 2014r.
•    DOMEK ANIOŁOWO
W dniu imprezy od godz. 16:00 można będzie nabyć różnorodne gadżety przekazane przez darczyńców.
POKAZ  LASEROWY
Przestrzenny pokaz laserowy -  widzowie znajdą się  w samym centrum akcji. Przestrzeń Rynku wypełni się niesamowitymi efektami świetlnymi, otaczając widza wręcz namacalnym kolorowym światem. Niesamowite efekty laserowe idealnie zsynchronizowane z muzyką wprowadzą widzów w inny świat.23 Finał WOŚP
dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci
na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów

11.01.2015r. godz. 15:50 – 20:30 Rynek Staromiejski


PROGRAM - Scena
godz. 15:50  rozpoczęcie imprezy
przedstawienie programu, finał marszu I grupy Nordic Walking
godz. 16:00 – 16:10 Zumbaa na rozgrzewkę
godz. 16:10 – 16:35 Zbójnickie klimaty

DJ Janosik, Kapela góralska – ``Karpackie Zbóje``, napad zbójnicki, góralskie śpasy (golenie w dybach, próby Janosikowe)
godz. 16:35 licytacja
godz. 16:50 – 17:20  Zbójnickie klimaty

dudziarz i dudy żywieckie, gawędziarz  – multiinstrumentalista, finalista programu ``Mam Talent`` Jacenty Ignatowicz, nauka na unikatowych instrumentach muzycznych, finał marszu II grupy Nordic Walking                                                                                                             
godz. 17:20 licytacja
godz. 17:35 Zumbaa na rozgrzewkę
godz. 17:45 – 18:05  występ zespołu ``De Facto``
godz. 18:05 – licytacja
godz. 18:20 – 18:50 Zbójnickie klimaty

kapela góralska „Karpackie Zbóje”, pokaz tańca zbójnickiego i hajduka,
godz. 18:50 – 19:10 ``Fire Arrow``  Teatr Ognia
godz. 19:10 licytacja
godz. 19:25 – 19:55 Zbójnickie klimaty

DJ Janosik, strzelanie z bata, inscenizacja powieszenia Janosika na szubienicy
godz. 19:55 ŚWIATEŁKO DO NIEBA
godz. 20:05 – 20:30 pokaz laserowy


IMPREZY TOWARZYSZĄCE

Nordic Walking marsz dla Orkiestry (10zł do puszki WOŚP na starcie)
I grupa Start godz. 15:00 - grupę poprowadzi Prezes SZWLA Julian Wójcik
Trasa: rozgrzewka, wymarsz Rynek Staromiejski, Brama Pyrzycka, Park Popiela, Park Piastowski, Park Jagielloński, Rynek Staromiejski.
II grupa Start  godz. 15:00 - grupę poprowadzi instruktor SZWLA Joanna Suleja
Trasa: rozgrzewka, wymarsz Rynek Staromiejski, Brama Pyrzycka, Park Chrobrego, Al. Słowicza, Brama Portowa, Park Zamkowy, deptak nad Iną (ul. M.C. Skłodowskiej), Park Piastowski, Rynek Starego Miasta.
Krata Eon – grupa twórcza, żywa interakcja z publicznością, żonglerka, szczudła, itp.
Kramy - oscypki, zbójnickie gadżety, stroje góralskie, rękodzieło artystyczne, wyroby wełniane (szaliki, czapki)
Domek ``Aniołowo`` – do nabycia mnóstwo ciekawych, wycenionych gadżetów na rzecz WOŚP
Herbaciany kącik - na rozgrzewkę dla ORKIESTRY aromatyczne herbaty, zimowe kawy, gorący barszczyk - rozgrzeją nie tylko serca, ale i ciała
Bajkowy kącik godz. 17:00 – 19:00 dla najmłodszych czytanie bajek w holu Muzeum
Przejażdżki bryczką - przystanek ul. Kramarska (przy Darkacie), 5zł od osoby do puszki WOŚP
Ognisty kącik – koksowniki dla zmarzniętych rączek i nóżek


DSCF3450_resize.JPG

DSCF3306_resize.JPG

DSCF3326_resize.JPG

DSCF3423_resize.JPG