• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fundacja charytatywna założona w 1993 r. przez Jurka Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez TVP2 pt. "Róbta co chceta", znanym również pod nazwa "Kręcioła". Podstawowym celem fundacji jest "działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej".

Finał WOŚP to forma działalności fundacji w postaci corocznej, ogólnopolskiej imprezy rozrywkowo-medialnej o charakterze charytatywnym. Granie "wielkiej orkiestry" to odbywające się w całym kraju i poza granicami koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji. W czasie finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast prowadzona przez szerokie rzesze wolontariuszy. Zgromadzone pieniądze są za każdym razem przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. Dotychczas odbyło się 15 edycji "Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", podczas których zebrano łącznie ponad 63 mln dolarów. Pieniądze te wykorzystano na zakup sprzętu medycznego dla ponad 440 placówek medycznych w całej Polsce.

Tekst zaczerpnięto z wikipedia

Finał WOŚP stał się cykliczną imprezą wpisaną na stałe w kalendarium imprez Stargardzkiego Centrum Kultury. Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji w III Finale i już każdego roku organizowaliśmy koncerty z udziałem gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej oraz lokalnych artystów. Co roku w Finale WOŚP stargardzcy wolontariusze kwestują na ulicach naszego miasta. Mamy nadzieję grać z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy "do końca świata i jeden dzień dłużej".