• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Historia 2008


Siedem lat tradycji w stodole…

W połowie lipca już po raz siódmy odbył się festiwal "Teatr w stodole" w Nastazinie we wsi leżącej niedaleko Goleniowa. Jak co roku w festiwalu brał udział teatr „Krzywa Scena” ze Stargardu Szczecińskiego oraz teatr „Nie ma” ze Szczecina. Tym razem, wyjątkowo, bawili się z nami także uczniowie IX LO członkowie teatru „Potłuczony” ze Szczecina oraz studenci ASP, lecz mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Festiwal ten to już tradycja. Codzienne prowadzone były warsztaty przez Tatianę Malinowską – Tyszkiewicz reżyserkę Teatru Polskiego ze Szczecina, Wojciecha Sandacha aktora teatru Współczesnego ze Szczecina oraz Martę i Radosława Baranowskich, którzy pomagali przy wokalu do końcowego spektaklu. Spektakl powarsztatowy nosi tytuł „Podróże Odyseusza”. Siedem dni przygotowań dały niesamowity efekt. Marynarze płynący przez ocean, których nawiedzają postacie z zaświatów, czarownice zamieniające ich w świnie, Cyklop, którego udało im się pokonać oraz pozornie piękne syreny, to wszystko spowodowało wspaniały klimat a uroku dodawała autentyczna stodoła gdzie na sąsieku zostały zagrane wszystkie spektakle.

Szczególne podziękowania kierujemy do państwa Mironiów za okazaną pomoc, studentów z ASP, którzy stworzyli dla nas wspaniała scenografie i kostiumy oraz wszystkim, którzy poświecili swój czas, aby zorganizować z nami warsztaty i cały festiwal.

Natalia Wiśniewska

Teatr „Krzywa Scena”

P7130031_resize.JPG

P7140057_resize.JPG

P7150171_resize.JPG

P7160323_resize.JPG

P7160334_resize.JPG

P7160399_resize.JPG

P7160541_resize.JPG

P7160618_resize.JPG

P7170762_resize.JPG

P7170795_resize.JPG

P7191121_resize.JPG

P7191113.JPG
P7191080.JPGJurorzy części teatralnej w składzie Aleksander Bednarz, Andrzej Mastalerz, Ewelina Piotrowiak, Lech Śliwnik, Ewa Zarzycka postanowili wyróżnić Teatr „Krzywa Scena” ze Stargardzkiego Centrum Kultury za spektakl „Z kury syny”, który już kilkakrotnie został docenionych przez teatrologów.


Przygotowania do spektaklu „Z kury syny ”Wadima Livanova rozpoczęliśmy pod koniec 2007 roku a premiera odbyła się 1 marca 2008 roku. Spektakl zajął 3 miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu „Odeon 2008” w Andrychowie oraz Złotą Igłę na Ogólnopolskim Festiwalu „Igła 2008” w Ostrołęce. „Z kury syny” były też wystawiane podczas Szczecińskiego festiwalu „GIW 2008”, na spotkaniach teatralnych „Teatr w Stodole”

w Nastazinie oraz na scenie Lwowskiego teatru „Ludzie i lalki” podczas wyjazdu teatru do Lwowa.

Natalia Wiśniewska

II klasa dziennikarska

Informacja o osiągnięciach i wyjazdach „Teatru Krzywa”

Zabawa z Pchłą-

w wykonaniu „Krzywej Sceny”


Wszyscy doskonale znamy bajkę „Pchła Szachrajka” Jana Brzechwy,

Teatr „Krzywa Scena” postanowił zapoznać z nią młodszą widownię…13. grudnia na Małej Scenie SCK odbył się spektakl „Pchła Szachrajka” grany przez Teatr „Krzywa Scena”. Przedstawienie było kierowane do młodszej widowni, lecz okazało się, że to świetna zabawa także dla dorosłych. Sala była przepełniona stargardzianami- starszymi i młodszymi. Wszyscy byli zachwyceni spontanicznością i barwnością spektaklu. Warto podkreślić, iż aktorzy sami uszyli stroje i zadbali o charakteryzację, przez co spektakl był bardzo oryginalny. Reżyserem spektaklu jest Tatiana Malinowska – Tyszkiewicz a muzykę przygotowała Agnieszka Głowacka. Pierwsza część spektaklu była grana już przed wakacjami. Teraz aktorzy postanowili rozbudować spektakl. Na początku roku szkolnego do teatru wstąpiły nowe osoby, które również były zaangażowane w dane przedstawienie. Po spektaklu dzieci miały okazję zapoznać się z przyjaciółmi Pchły Szachrajki. Sami aktorzy fantastycznie poczuli się na scenie mogąc pokazać coś dla tych najmłodszych widzów

i z pewnością będą kontynuować przygotowania do kolejnych części Pchły.


Tekst: Natalia Wiśniewska

Fot.: Urszula Paryszewska


Tylko we Lwowie…”


Na początku listopada Teatr „Nie ma” ze Szczecina oraz „Krzywa Scena” ze Stargardu Szczecińskiego wyjechali na tygodniowe warsztaty teatralne do Lwowa. W siedzibie lwowskiego teatru „Ludzie i lalki” zaprezentowaliśmy spektakle takie jak „Krasny Kubek”, „Luksusowe Kociątka”, „Raz Dwa Trzy - odchodzisz - ty”, „Sny” oraz „Z kury syny”. Ostatni spektakl został zaprezentowany również w Polskiej Szkole mieszczącej się we Lwowie.Dlaczego wybraliśmy Lwów? To miasto pełne życia, jest bogate pod względem kulturalnym oraz wywodzi się z niego Tatiana Malinowska – Tyszkiewicz - reżyser i organizator wyjazdu.

Na swoich spektaklach mieliśmy okazję gościć uczniów Lwowskiej Szkoły Teatralnej przy Uniwersytecie Lwowskim, tancerza Opery Lwowskiej i oczywiście samych mieszkańców Lwowa. Wyjazd ten był też okazją do bliższego zapoznania się z zabytkami oraz kulturą Ukrainy. Odwiedziliśmy między innymi Ormiańską Katedrę, Kościół Dominikanów, galerię

z dziełami między innymi Jana Matejki, Juliusza Kossaka oraz wspaniały Uniwersytet Lwowski. Szczególnie zachwycił nas i wzruszył Cmentarz Łyczakowski, który jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących w Europie. Na cmentarzu Orląt Lwowskich mieliśmy okazję do chwili zadumy, refleksji i zapalenia zniczy na cześć poległych w wojnach w latach 1918-1920. Udało nam się także odnaleźć grób Marii Konopnickiej. Największą atrakcją dla nas okazała się wizyta we Lwowskiej Operze. Za pośrednictwem przyjaciela Tatiany Malinowskiej- Tyszkiewicz mieliśmy okazję zobaczyć scenę Opery od strony kulis, salę z lustrami oraz oglądać spektakl baletowy. Po tygodniu pełnym wrażeń i z nadzieją, że jeszcze kiedyś odwiedzimy Lwów, powróciliśmy do Polski.


Tekst i fot: Natalia Wiśniewska

Wygrali złotą Igłę


W pierwszych dniach października Teatr „Krzywa Scena” ze Stargardzkiego Centrum Kultury uczestniczył w „Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych Igła 2008” w Ostrołęce.


Na festiwal zakwalifikowało się 5 monodramów i 14 spektakli w tym sztuka „Z kury syny” naszego teatru, który zdobył już III miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym Odeon 2008 w Andrychowie. Jury bacznie obserwowało przez 3 dni zmagania młodych aktorów. Po długich naradach przyznano dwa III miejsca: Teatrowi „KOD” z Dębna za spektakl „Boże zułki” oraz Teatrowi „Krzyk” z Maszewa za spektakl „ Wydech”, II miejsca nie przyznano z powodu różnicy między spektaklami. I miejsce zajął Teatr „Krzywa Scena”. Sztuka wywarła na jury duże wrażenie: „ Spektakle dzielimy na cztery grupy: złe, dobre, bardzo dobre i wybitne. Was zaliczam do kategorii wybitnych.” Zaznaczył jeden z członków jury. W nagrodę teatr otrzymał ogromną igłę symbol festiwalu oraz 2500 zł.Dwunaste Spotkania teatralne

w Stralsundzie…03.09.2008 roku „Krzywa Scena”, wraz z instruktorem Tatianą Malinowską-Tyszkiewicz, wyjechała na tygodniowe międzynarodowe spotkania teatralne w Stralsundzie. Nasz teatr zaprezentował spektakl „Sny”, spektakl poruszający problemy dzisiejszego świata.

W spotkaniach wzięły też udział grupy z Niemiec, Litwy, Belgii, Chin oraz Grupa Baletowa Form Nowoczesnych z Krakowa. Młodzi artyści uczestniczyli w wieczornych maratonach teatralnych, warsztatach baletu, jogi i improwizacji teatralnej. To nie była pierwsza wizyta „Krzywej Sceny” w Stralsundzie, już po raz drugi mieli przyjemność kształcić swój warsztat artystyczny u sąsiadów. Towarzyszyła im grupa teatralna „Nie ma” ze Szczecina. Podczas tegorocznego spotkania uczestnicy warsztatów zawarli wiele cennych znajomości, które na pewno zaowocują w przyszłości i wpłyną pozytywnie na rozwój tych młodych i utalentowanych ludzi.


Tekst i foto: Natalia Wiśniewska

II klasa dziennikarska