• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 3 ]


Sierpień 2009


Historio ! Dałaś się poznać !

Dnia 01.08.2009r wyjazdem na XV Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie młodzież z Centrum Otwarte Drzwi działającego przy Stargardzkim Centrum Kultury zakończyła swój projekt „Z historią na ty”. Całe przedsięwzięcie realizowane było przez wolontariuszy od lutego, a w trakcie działań projektowych dzieci z Domu Dziecka przy ulicy Staszica w Stargardzie regularnie poznawały historię miasta oraz średniowiecza. Fundusze na ten cel pozyskane zostały w programie „Make a Connection- Przyłącz się !” prowadzonym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Sam wyjazd był przeniesieniem się na kilka godzin w czasie i znalezieniem się w wiosce wczesnośredniowiecznych wojów słowiańskich oraz wikingów, którzy na tę okoliczność przybyli do Wolina z różnych krajów. Dzieci przez cały dzień pod okiem opiekunów zwiedzały obozowiska różnych grup odtwórstwa historycznego, a każda z nich miała do zaprezentowania coś innego.

Nasi młodzi odkrywcy kart historii mogli wdać się w rozmowę z kowalem, obserwować sztukę wyrabiania glinianych naczyń, a także odetchnąć na średniowiecznym placu zabaw, na terenie którego można było poprzeciągać linę, a także spróbować własnych sił w łowieniu zębami jabłek z miski pełnej wody.

Dzień dla dzieci był pełen wrażeń. Po powrocie czekała na nie słodka niespodzianka.

Tym wyjazdem młodzież z COD zakończyła realizację swojego projektu, mając przy tym nadzieję, że cel został osiągnięty – dzieci poznały miasto od strony historycznej, dobrze się przy tym bawiąc.

IMG_0077.jpg IMG_4985.jpg

IMG_5005_2_.jpg