• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Rok 2007


ROK 2007 – materiały archiwalne

Toczy się koło… koło młyńskie!

W 2007 roku zakwalifikowano aż 19 wykonawców z całej Polski. Ich umiejętności oceniało Jury w składzie: Bogusław Sobczuk, Jan Poprawa i Joanna Karpacz-Kowalkowska, Celina Gładysz.

nagroda1.JPG

Dla kogo szczęśliwa siódemka?
Jury, zgodnie, po wysłuchaniu 19 wykonawców, skorzystało z możliwości innego, niż to zostało przewidziane w Regulaminie podziału nagród. W VII Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Poetyckiej „O Złote Koło Młyńskie” najlepsi uczestnicy koncertu konkursowego otrzymali:
Anna Krajewska ze Stargardu – wyróżnienie - zaproszenie do udziału w koncercie laureatów,
Monika Łojek z Rzeszowa – wyróżnienie - zaproszenie do udziału w koncercie laureatów,
Anna Topolewska z Rypina– wyróżnienie - zaproszenie do udziału w koncercie laureatów,
Kamil Zięba z Centrum Sztuki Wokalnej z Rzeszowa - III Nagroda
Ponadto Jury zdecydowało przyznać trzy równorzędne II Nagrody:
Monika Dziedzic z Kinowa, która swoją dojrzałością sceniczną zmusiła publiczność do absolutnej koncentracji,
Katarzyna Kuraś z Rzeszowa wyśpiewała sobie drugą nagrodę bardzo przemyślaną i czytelną interpretacją niesamowicie trudnego, trwającego niemal pięć minut, utworu jakim jest wiersz Jana Lechonia z muz. Zbigniewa Raya pt. „Matka Boska Częstochowska”,
Zespół wokalny „Na Szlaku” z Chorzowa za samą młodość, wdzięk oraz bardzo piękne śpiewanie, które, według jurorów, także zasługiwało na II nagrodę.
Małgorzata Mioskowska z Giżycka - I Nagroda. Ujęła Jury osobowością, ciekawym głosem oraz interesującymi utworami skomponowanymi przez Dariusza Łęczyckiego. Małgosi towarzyszyli: na gitarach klasycznych Krzysztof Jura oraz Tomasz Waligóra, a na perkusji Łukasz Staśkiewicz, co także miało wielki wpływ na ogólny wyraz prezentowania się solistki.
W siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Poetyckiej „O Złote Koło Młyńskie” Jury nie przyznało Grand Prix. Od 2003 roku jedną z nagród na naszym konkursie jest kwalifikacja do Studenckiego Festiwalu Piosenki i tegorocznymi zdobywcami tej nominacji zostali:
Małgorzata Mioskowska i Kamil Zięba.

okladka.JPG


Anna Szałapak pierwszy raz w Stargardzie!!! Tylko jeden koncert!
Wybitna pieśniarka, indywidualność polskiej poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Nierozerwalnie związana z „Piwnicą pod Baranami”, nazywana jej „Białym Aniołem”, będzie gościem specjalnym tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Poetyckiej „O złote koło młyńskie”!!!
28 kwietnia w sali Kino-Teatru SCK zaśpiewa „Biały Anioł” krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” będzie subtelnie, lirycznie, pięknie i bardzo nastrojowo!
Jej każdy koncert stanowi spójną całość, na którą - obok piosenek i muzyki - składają się takie elementy, jak odpowiednia choreografia i scenografia. Jest szczególnie znana z lirycznych interpretacji wierszy poetów polskich. Swój repertuar kieruje do wrażliwej publiczności. Znajdują się w nim utwory wspaniałych polskich poetów i kompozytorów - wielu związanych z Piwnicą pod Baranami. Należą do nich: Ewa Lipska, Agnieszka Osiecka, Zygmunt Konieczny, Seweryn Krajewski, Czesław Miłosz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner, Andrzej Sikorowski i Andrzej Zarycki.
Nagrała cztery płyty, w tym album zatytułowany „Anna Szałapak w Trójce” (1999), na który złożył się recital nagrany w studio im. A. Osieckiej w PR III Polskiego Radia w 1997, zawierający piosenki prezentowane w Piwnicy pod Baranami (m. in.:„Białe zeszyty”, „Grajmy Panu”, „Anna Csillag”).
Jej nagrania uzupełniają albumy: „Anna Szałapak” (1997), „Żywa woda, czyli Rzeka nierzeczywista” (2000) - płyta zadedykowana Agnieszce Osieckiej i Piotrowi Skrzyneckiemu i „Serca na rowerach” (2004) - płyta nagrana w Dzień św. Walentego, zbiór zupełnie nowych poetyckich piosenek traktujących o życiu, przemijaniu i miłości.
Anna Szałapak jest laureatką prestiżowej nagrody III Programu Polskiego Radia „Mateusz'1997” za osiągnięcia artystyczne, oryginalną interpretację piosenek i niepowtarzalny styl.

Artur Andrus w Koncercie Laureatów Konkursu „O Złote Koło Młyńskie”?
W niedzielę, 29 kwietnia o godz. 15.00 w Sali Widowiskowej Stargardzkiego Centrum Kultury, odbędzie się Koncert Laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Poetyckiej „O Złote Koło Młyńskie”, który poprowadzi Artur Andrus!
Alosza – na scenie i dla przyjaciół! Formalnie Aleksy Awdiejew!
29 kwietnia na scenie Kino-Teatru SCK wystąpi gość specjalny VII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Poetyckiej „O złote koło młyńskie” - Alosza Awdiejew. Tak jak kiedyś w „Piwnicy pod Baranami”, zaśpiewa dla nas swe romanse i piosenki. Po polsku, rosyjsku, w jidisz i po ukraińsku. Piosenki ludowe, romanse cygańskie i rosyjskie, piosenki więzienne, złodziejskie, poezje Wysockiego, Okudżawy oraz własne - autorskie.
Piosenki rubaszne, wesołe, refleksyjne, filozoficzne i wzruszające. A każdą z nich poprzedził swym komentarzem satyrycznym, który nie tylko bawi, ale i skłania do zastanowienia się nad podstawowymi problemami życia każdego z nas, pokazując względność wartości urojonych, przemijalność jednych i nieprzemijalność innych.
Tak mówi o sobie w wywiadach:
... z powołania jestem błaznem i uważam, że jest to bardzo ważna profesja...
Rozśmieszyć człowieka, to znaczy przywrócić go do życia... Śmiech jest furtką, która otwiera najlepsze strony osobowości...
...Piosenki, które śpiewam mieszczą w sobie niejako trzy elementy: cygańskość, rosyjskość i swingowanie.
Są bardzo rytmiczne, improwizacyjne...
... Próbuję nowej formuły rozmów z publicznością, usiłuję zawsze zniszczyć dystans między artystą a widzami.
Nie cierpię estradowych marionetek. Nie cierpię estradowej gumy do żucia...
Alosza Awdiejew – człowiek renesansu.
- Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej
na Wydziale Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ.
- Zajmuje się m. in. gramatyką komunikacyjną i funkcjonowaniem języka w środkach
masowego przekazu.
- Nagrywa recitale, spektakle i programy telewizyjne.
- Uczestniczy w filmach, serialach i programach telewizyjnych i radiowych.
- Nagrywa płyty, pisze scenariusze i felietony.
- Koncertuje w kraju i za granicą (Berlin, Paryż, Nowy Jork, Chicago, Tel-Awiw).
- W wolnych chwilach gra w tenisa, przyrządza potrawy kuchni kaukaskiej, uczy się języków.
- Fascynuje go komputer, jest domatorem, ma uroczą żonę i dwóch dorastających synów.