
Rok 2010
DNI STARGARDU 2010 – materiały archiwalne

||||
Genesis Klassik – Ray Wilson & Berlin Symphony Ensemble
Wcześniej, bo w 1994 roku, debiutujący zespół Stiltskin z Rayem w składzie stworzył niezapomniany utwór Inside, który podbił listy przebojów całego świata ( numer 1 w Wielkiej Brytanii).
W 1999 Ray roku wydał album „Millionairhead” z zespołem CUT. Zespół nie zaistniał jednak na dłużej a Ray współpracował w między czasie ze Scorpions czy dj-em Arminem Van Burrenem z, którym wykonał napisaną przez siebie kompozycję Yet Another Day. Bardzo ważne i kultowe dla fanów szkockiego wokalisty okazały się jego solowe albumy; Change (2003) i The next best thing (2004).
Od 2006 roku Ray Wrócił do pracy ze Stiltskin (całkowicie nowy skład zespołu) i stworzył pod szyldem Ray Wilson & Stiltskin album „She, który spotkał się z bardzo dobrymi recenzjami. W 2009 roku powstał najnowszy album solowy Raya – „Propaganda Man”. Od 2009 roku Ray mieszka na stałe w Polsce, w Poznaniu.
Obecnie promowany jest najnowszy projekt artysty – Genesis Klassik – Ray Wilson & Berlin Symphony Ensemble
"I Can’t dance", "Another Day in Paradise", "Follow You, Follow Me", "No Son Of Mine", "Carpet Crawlers", "Land of Confusion ","Not About Us", "Jesus He Knows Me" ,"Solsbury Hill" (Peter Gabriel), Another Cup Of Coffee" (Mike & the Mechanics)
W skład Berlin Symphony Ensemble wchodzą wybitni niemieccy muzycy mający na swoim koncie współpracę zarówno z prestiżowymi projektami i ośrodkami muzyki poważnej jak i gwiazdami muzyki rozrywkowej.
Współpraca
między innymi z; "Neue
Philharmonie Frankfurt" & Bobby Mc. Ferrin , Chris de Burgh, Robin
Gibb, Jethro Tull , Chris Thompson, , Veljanov, New Model Army,
Berlin String Modul, Neue Philharmonie Frankfurt, Eric Fish &
Friends, Pascal von Wroblewsky, CITY, Trio le Chateau, Mila Mar,
Silbermond, der Schulz, Berlin String Modul.
Berliner
Symphoniker,
Friedrichstadtpalast Berlin, Philharmonie Potsdam,
Montserrat Caballee, Jose`Carreras, Rodger Hodgson, Sarah Brightman,
Modern Talking, Michael Bolton, Toni Christie, Roxette, Loona oraz
udział przy wielu produkcjach muzycznych dla stacji telewizyjnych w
Niemczech.
Nora
Bösel: (II Skrzypce)
Yvonne
Fechner (III Skrzypce)
Berliner Philharmonie Orchestra , Ich & Ich, ADORO, Apassionata, Nena , Silbermond , Lift , DEINE LAKAIEN, Jeanette Biedermann
Znowu w życiu mi nie wyszło…” – tak na pewno nie mogą zaśpiewać o sobie członkowie zespołu Budka Suflera, którzy w tym roku świętują jubileusz 35-lecia istnienia na scenie muzycznej. To, obok Bajmu i Dżemu, jedna z najstarszych polskich formacji, które miały wpływ na kształt rodzimej muzyki rozrywkowej.
Początki grupy sięgają 1969 roku, kiedy to grupa licealnych kolegów z Krzysztofem Cugowskim na czele postanowiła rozpocząć wspólne występy. Jednak oficjalną datę powstania Budki Suflera wyznacza rok 1974. To właśnie wtedy powstał utwór „Sen o dolinie”, który przyniósł prawdziwą eksplozję popularności.
Rok
później Budka Suflera wypuściła na rynek swój debiutancki album
zatytułowany „Cień Wielkiej Góry” uznawany za jeden z
najważniejszych krążków w dziejach polskiej muzyki rockowej.
Kolejna
płyta - „Przechodniem byłem między wami” – pojawiła
się w 1976 roku uzyskując status Złotej Płyty – po raz pierwszy w
historii zespołu.
Od 1978 roku po odejściu z zespołu Krzysztofa Cugowskiego, przewinęło się wielu wokalistów i muzyków mi.in. Stanisław Wenglorz, gitarzysta Jan Borysewicz, Andrzej Mogielnicki, wokalista Romuald Czystaw.
W latach 1978 - 1982 zespół nagrał trzy albumy, w tym "Na brzegu światła". Jest to jedyna płyta gdzie Romuald Lipko komponował muzykę do wcześniej napisanych tekstów przez Bogdana Loebla. W tym okresie zespół współpracował z Anną Jantar akompaniował Izabeli Trojanowskiej. Lata 80. to również czas udanej współpracy grupy z wokalistką Urszulą Kasprzak, znaną dziś po prostu jako Urszula. Wspólnie nagrali cztery albumy, z których pochodzą takich przeboje jak:. „Malinowy Król” czy „Dmuchawce, latawce, wiatr”.
Z Felicjanem Andrzejczakiem formacja nagrała swój wielki przebój - „Jolka, Jolka pamiętasz”, który osiągnął niebywały sukces. W latach 80. Budka nagrała jeszcze trzy albumy: „Czas czekania, czas olśnienia” (1984), „Giganci tańczą” (1986), „Ratujmy co się da” (1988). Pod koniec lat 80 tych grupa wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Powrót zespołu do kraju zaowocował wydaniem świetnej płyty „Cisza” (1993).
Krążek został nagrany w zmienionym składzie: Cugowski, Lipko, Zaliszewski, Jurecki, Radulim. Sukces osiągnęły piosenki „Twoje radio” oraz „Cisza jak ta”, a płyta pokryła się Złotem.
Dwa lata później ukazał się kolejny album Budki, zatytułowany „Noc”. Jednak największy sukces - rzadko spotykany w takiej skali w Polsce - przyszedł w 1997 roku wraz z pojawieniem się albumu „Nic nie boli tak jak życie”. Wyobraźnię wszystkich przerosło powodzenie utworu "Takie tango".
Po wydaniu płyty „Mokre oczy” w roku 2002, nastąpiły kolejne roszady w Budce Suflera. W zespole dodatkowo pojawiła się sekcja instrumentów perkusyjnych obsługiwanych przez Anię Patynek. Drugie stanowisko klawiszy obsługuje Piotr Kominek, na basie gra Mirosław Stępień, a nowym gitarzystą został Łukasz Pilch. W takim zestawieniu Budka przystąpiła do nagrania jubileuszowego albumu „Jest”. Formacja uczciła swoje 30-lecie wielkim koncertem na festiwalu w Opolu. Z Budką gościnnie zaśpiewała Urszula, Natalia Kukulska, Felicjan Andrzejczak, Piotr Cugowski, a także mega gwiazdy Gary Brooker i Garou.
30 października 2009 roku światło dzienne ujrzała kolejna płyta Budki Suflera zatytułowana „Zawsze czegoś brak”, która ukazała się z okazji jubileuszu 35-lecia istnienia zespołu.
.............„Granie na rockowej scenie to nie tylko pasmo sukcesów. To też balansowanie na linie, z której w każdej chwili można spaść. To olbrzymie stresy, duże obciążenia fizyczne, psychiczne. Zespół przeżywa wiele momentów, które nie błyszczą tak pięknie jak na zdjęciach, w teledyskach. Za tym wszystkim kryją się szare dni ciężkiej pracy ze świadomością, że to co robimy w każdej chwili może się skończyć” – słowa Tomasza Zeliszewskiego stanowią doskonałe podsumowanie dotychczasowej kariery zespołu.
Chilla tworzy
muzykę z pogranicza Bluesa i Rocka. Zespół powstał we wrześniu 2008
roku, lecz ostateczny skład ukształtował się w lutym 2009 r.
Marek Ziembicki - wokal, gitara elektryczna rytmiczna
Dawid Pelc – gitara basowa
Dawid Cieślak – klawisze
Bartek Ziembicki – perkusja
Krzysztof Kuśmierek – saksofon
Krzysztof Gajek – trąbka
Marcin Olewski – gitara elektryczna solowa
Teksty tworza głównie Dawid Cieślak i Bartek Ziembicki, a kompozycją Marek Ziembicki. Każdy członek zespołu dodaje „nutkę” od siebie i w ten sposób powstaje muzyka Bluesowo-Rockowa.
II Stargardzki Jarmark Średniowieczny

||||
PRZY BRAMIE PORTOWEJ
Z UDZIAŁEM RYCERSTWA, W STROJACH Z EPOKI, W TYM CIĘŻKA JAZDA KONNA, OBOZOWISKA I STRAGANY HISTORYCZNE.
20.06.2010 R. (NIEDZIELA)
12:00 ROZPOCZĘCIE IMPREZY, PRZYWITANIE GRUP RYCERSKICH Z PREZENTACJĄ OKRZYKÓW BOJOWYCH,
12:30 – 13:00 POKAZ WOLTYŻERKI KONNEJ,
13:00 – 14:30 TURNIEJ WALK PIESZYCH W HISTORYCZNYM STYLU
13:00 – 14:30 TURNIEJ STRZELECKI DLA RYCERSTWA,
13:00 – 13:30 POKAZ MACHIN OBLĘŻNICZYCH I BRONI PROCHOWYCH (PUBLICZNOŚĆ BĘDZIE MOGŁA STRZELAĆ Z BOMBARD, HAKOWNIC I PISZCZELI ORAZ Z PIĘCIOMETROWEGO TREBUSZA DO CELU) ,
13:30 – 14:00 NAUKĄ RZEMIOSŁA - WYKUWANIE WŁASNYCH PIERŚCIENI U KOWALA, TWORZENIE Z GLINY I CERAMIKI WŁASNYCH DZIEŁ, STRZELANIE Z ŁUKU U FLECZERA, ROZPALANIE OGNISKA KRZESIWEM ITD.),
14:00 POKAZ UZBROJENIA HISTORYCZNEGO Z UBIERANIEM W ZBROJE I WALKĄ,
15:00 POKAZ MAKIJAŻU I MODY ŚREDNIOWIECZNEJ
15:00 – 16:30 TURNIEJ WALK PIESZYCH W HISTORYCZNYM STYLU
15:30 ŚPIEWY HISTORYCZNE,
16:00 POKAZ WOLTYŻERKI KONNEJ,
16:30 TURNIEJ DRUŻYNOWY RYCERZE KONTRA MIESZCZANIE Z NAGRODĄ GŁÓWNĄ
17:30 KĄCIK KATA, PREZENTACJA TORTUR ŚREDNIOWIECZNYCH
18:00 WIELKA INSCENIZACJA BITWY RYCERSKIEJ „WOJNA PSZENNA”,
19:00 TURNIEJ BOJOWY DRUŻYNOWY ZWANY BOHURTEM.
20:00 KONCERT GRUPY „WĘDROWNA TRUPA RODERYKA”,
21:00 POKAZ TAŃCÓW HISTORYCZNYCH Z NAUKĄ TAŃCA,
21:30 ZAKOŃCZENIE.
CAŁODNIOWE
ATRAKCJE:
12:00 18:00
2. KĄCIK PUSZKARSKI – POKAZ SPRZĘTU PUSZKARSKIEGO Z UDZIAŁEM PUBLIKI – HAKOWNICE, BOMBARDY, PISZCZELE, TARAŚNICE ITP. (WYSTRZAŁY),
3. SPRZEDAŻ JADŁA HISTORYCZNEGO,
4. WRÓŻBY I HAZARD Z NAGRODAMI DLA PUBLICZNOŚCI,
5. STOISKO KOWALA ŚREDNIOWIECZNEGO WRAZ Z NAUKĄ KUCIA DLA PUBLICZNOŚCI,
6. STOISKO PŁATNERZA ZE ZBROJAMI I ELEMENTAMI UZBROJENIA HISTORYCZNEGO,
7. STOISKO ROGOWNIKA, POKAZ RZEMIOSŁA ORAZ WYROBY NA SPRZEDAŻ,
8. GARNCARZE – NAUKA GARNCARSTWA Z MOŻLIWOŚCIĄ STWORZENIA WŁASNYCH DZIEŁ, ORAZ SPRZEDAŻ PRZEDMIOTÓW WZOROWANYCH NA WYKOPALISKACH,
9. RZEŹBIARZ HISTORYCZNY, POKAZ RZEMIOSŁA I SPRZEDAŻ WYROBÓW,
10. FLECZER – WYKONYWANIE ŁUKÓW I STRZAŁ,
11. PŁATNERZ KOLCZY – POKAZ RZEMIOSŁA I SPRZEDAŻ WYROBÓW KOLCZOCH,
12. OBÓZ ŚREDNIOWIECZNY (30 NAMIOTÓW I STRAGANÓW HISTORYCZNYCH, PALENISKA, KOCIOŁKI Z TRÓJNOGAMI, NARZĘDZIE UŻYTKOWE I OZDOBNE, MEBLE ŚREDNIOWIECZNE),
13. NAUKA
STRZELANIA Z ŁUKU
DLA PUBLICZNOŚCI DO TARCZY,
14. KUGLARZE HISTORYCZNI (POKAZY OGNIA, BROŃ
DRZEWCOWA, SZCZUDŁA, SZARFY),
15. KĄCIK KATOWSKI Z UDZIAŁEM PUBLIKI,
16. MINSTREL I KOMEDIANT
HISTORYCZNY,
17.
PRZEWIDYWANI INNI HISTORYCZNI WYSTAWCY (KALETNIK, BARTNIK, MIODOSYTNIK
ITP.).
Kogo będzie można „zobaczyć” na II Stargardzkim Jarmarku
Średniowiecznym przy Bramie Portowej
Grupa Odtwórstwa Historycznego von Borcke.
Bractwo istnieje od 2006 roku, ale niektórzy z jego członków działają w Ruchu Rycerskim od dwunastu lat. W Bractwie jest sekcja walcząca, łucznicza, artyleryjska, taneczna, kuglarska i rzemieślnicza. W 2006r. Grupa Odtwórstwa Historycznego von Borcke i Drużyna Rycerska Zamku Falkneburg „Czarna Wataha” wspólnie zajęły się odnawianiem dziedzińca stuletniego spichlerza. W samym spichlerzu pojawił się kącik rycerski z ekspozycją sprzętu. Latem zorganizowano w nim turniej na którym pojawiła się setka rycerstwa. W 2007r. ponad pół tysiąca mieszkańców Złocieńca mogło zobaczyć inscenizację porwania księcia Wilhelma z Geldrii przez średniowiecznych złocieniaków. Już rok później G.O.H. von Borcke wraz z Chorągwią Pomorską nakręcili amatorski film o zatargu Drahimskim. W samym Internecie obejrzało go ponad 700 osób.
www.gruparycerska.pl
Kramy
historyczne – STOKPORT
Członkowie grupy zajmują się odtwórstwem
wieków od X do XIX. Działają we współpracy z Opolskim Bractwem Rycerskim
oraz gronem rzemieślników wystawiających swoje kramy na wielkiej
inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Ci rzemieślnicy należą do elitarnej
grupy ludzi tworzących rękodzieło wieków dawnych. Kramy oferują wino z
winogron i żurawiny, kowalstwo artystyczne: medaliony z mosiądzu i
miedzi, mydła saracenów ręcznie robione z olejków roślinnych i
ekstraktów owocowych.
Teatr Ognia Ugnis
Występy
Teatru „UGNIS” są nawiązaniem do korzeni człowieka próbującego
okiełznać ogień. Utrzymane są w konwencji misterium. Podczas występów
stale przewijającymi się motywami są czerń i biel, ciało i ekspresja
CZŁOWIEK I OGIEŃ. Misją przedstawień jest ukazanie partnerstwa Człowieka
i Ognia jako przyjaciół, kochanków i wojowników. Aktorzy teatru
tańcząc, wykonują skomplikowane akrobacje za pomocą łańcuchów
zakończonych płonącymi kulami w konsekwencji tworząc z synchronizowane
układy choreograficzne w rytm muzyki. Artyści czerpią inspiracje z życia
codziennego i własnej miłości do ognia.
www.ugnis.kultura-kaliszpom.com
Teatr
Ognia Płonąca Trupa
Okiełznanie
ognia i użycie go w artystycznych spektaklach to dosyć kontrowersyjny
pomysł, a jednak został zrealizowany przez młodych mieszkańców powiatu
drawskiego. Maski, ognisty oddech, płonące miecze, to tylko mały
fragment tego, czym obecnie Teatr ognia „Płonąca Trupa” czaruje publikę.
RZEMIEŚLNICY
HISTORYCZNI
Kram
Jorunda - rogownictwo
Właściciel Kramu Jorunda na co dzień
związany jest z Grupą Historyczną MIDGARD, która zajmuje się
odtwarzaniem kultury ludów północy z okresu wczesnego średniowiecza,
zwanych potocznie Wikingami, oraz z Drużyną Zamku Falkenburg Czarną
Watahą - odtwórcami przełomu XIV i XV w. Od kilku lat zajmuje się
obróbką poroży i rogów. Wykonuje różnego rodzaju pojemniki (igielniki,
solniczki), ozdoby, igły, rękojeści i okładziny do noży.
www.jorund.rycerze.net
Vespa - fleczer
Patryk Pokorski zajmuje się
odtwórstwem historycznym od czterech lata. Moja działalność
ukierunkowana jest na produkcję strzał tradycyjnych. Kupić można u niego
również akcesoria łucznicze, takie jak: maty słomiane, cele łucznicze w
postaci tarcz FITA, materiały do wyrobu strzał, pacynki itp. Wystawia
kramy, organizuje objazdową strzelnicę i turnieje łucznicze. Stara się
stale poszerzać asortyment i spełniać wszelkie oczekiwania klientów.
Grupa Kaskadersko-Historyczna „DŻYGIT”
Grupa kaskaderów z
wieloletnim stażem, zajmująca się pokazami konnymi i pieszymi z różnych
epok historycznych. Zajmują się pokazami dla widowni oraz organizowaniem
rozrywek dla publiczności. Pracowali przy takich realizacjach jak :
•
Pokazy woltyżerki konnej inscenizacjach historycznych na zamku w
Gniewie;
• Rekonstrukcje wojsk kozackich z pokazem władania bronią
na festiwalu „Dni Wilanowa” w Warszawie;
• Tresura koni na
„Międzynarodowy Turniej Rycerski na kopie Jana III Sobieskiego”
•
Pokazy „joustingu”, turnieju walki na kopie;
• Koordynowanie
działań podczas wielkiej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem;
•
Odgrywanie bitew w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie;
• Organizacja
„Bitwy pod Świecinem”, inscenizacji bitwy na Pomorzu z okresu
średniowiecza;
Wędrowna Trupa Roderyka
www.myspace.com/roderyk
Grupa RODERYK powstała
teoretycznie pod koniec 2008 roku, jednak początki jej sięgają znacznie
bardziej zamierzchłych czasów. Wówczas to jej założyciel - Mariusz
Rodziewicz, rodem z Międzyrzecza, wędrował samotnie po traktach i
duktach zatrzymując się w różnych karczmach i gospodach, dworach i
zamkach - tam uświetniał wieczory ku lepszej zabawie śpiewając pieśni o
rycerskich czynach i damach w których to owi rycerze zatracali się bez
pamięci ... Opuściwszy swój ojczysty gród wędrując to na północ, to na
południe, wschodu i zachodu nie pomijając, spotkał wczesną jesienią
Macieja z Piaseczna - spotkali się w grodzie Wrocławiem zwanym, bo jak
sama nazwa wskazuje do Wrocławia się wraca. Pod koniec roku 2009 do
grupy dołączył nowy muzyk - Jan Tom, dzięki któremu brzmienie całej
grupy stało się pełniejsze, nie pomijając instrumentalnych wywodów
solowych, takich instrumentów jak mandolina, flet prosty. Utwory
prezentowane przez formację są inspirowane muzyką truwerów, poetów,
śpiewaków, którzy działali na terenie południowej Francji w XI - XIII
wieku.
www.myspace.com/roderyk
Kram kowalski von Borcke
Zajmuje się kowalstwem od czasu gdy
postanowił wykuć sobie nóż. Wiedzę zdobył na ogólnopolskich warsztatach
kowalskich, z fachowej literatury oraz praktyki w kuźni. Wybrał
kowalstwo średniowieczne, ponieważ wymaga prawdziwej chęci do pracy -
nie można ułatwiać sobie twórczości szlifierką ani spawarką. Działalność
w Grupie Odtwórstwa Historycznego von Borcke otworzyła przed nim nowe
możliwości: wykonywanie elementów zbroi, noży, ozdób, biżuterii.
Przemysław
Śnieżek – metaloplastyka
Swoje
stoisko prowadzi w Malborku. Bywa też na większości imprez
historycznych w kraju. Zajmuje się ogólnie pojętą metaloplastyką:
miecze, topory, halabardy - wszystko kute. Prowadzi również sprzedaż
drewnianych mieczy, tarcz, oraz strojów i łuków dla dzieci.
Piekarz
Nadworny - Tomasz Serwa
W
tej karczmie wypiekane są: chlebki, precle-podpłomyki z dodatkami, np. z
omastą (miód, orzechy), z cieciorką, cebulką, ziołami lub z boczkiem,
cebulą, szczypiorkiem. Można też skosztować spatzli (są to kluski z
kapustą, cebulą, żółtym serem) oraz cabochis ( kapusta na piwie i
miodzie).
Garncarski
Duet - Ilona Kaczerewska i
Rafał
Uczennica Koszalińskiej szkoły artystycznej
należąca do G.O.H. von Borcke, oraz ogniomistrz, szczudlarz, artysta i
nauczyciel garncarstwa tworzą razem duet, który nie tylko pokazuje jak
lepiono niegdyś małe i duże cudza z gliny, ale uczy tego ginącego zawodu
przez aktywny udział w warsztatach garncarstwa.
Bartosz
Błądek - płatnerz kolczy
Sztandarowy
z Watahy Reckich Raubritterów, posiada status Starszy Woj. Nie jest mu
obce działanie, bywa na wyjazdach poznaje ludzi, a i walki się uczy.
Zahartowany po wałeckim turnieju. Znany z kolczoch wyrobów, zwłaszcza
tak pożądanych przed inscenizacją bitwy pod Grunwaldem kolczych
kołnierzy.
Prócz powyższych rzemieślników i wystawców imprezę odwiedzą także:
Alba Crux
Bracia Chędożnicy Bosi
Bracia Herbu Gryf
Bracia Herbu Odyniec
Bractwo Maltańskie
Bractwo Rycerskie „Durandal”
Bractwo Rycerskie Grodu Sokoła
Bractwo Rycerskie Księcia Bogusława V
Drużyna Rycerska Zamku Falkenburg Czarna Wataha
Komandoria Chwarszczany
Komturia Człuchowska
Koszalińska Kompania Rycerska
Rycerze Pogranicza
Stargardzka Kompania Najemna
Wataha Reckich Raubritterów
oraz wielu innych gości… sami na własne gały „obaczycie”, przybywajcie na dzień historyczny a sami się przekonacie!