• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Historia 2010


Teatr „Krzywa Scena” uczestnikiem VIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych

Pro Contra

procontrapreview.jpg

 W dniach od 1 do 3 października 2010 w Szczecinie odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych Pro Contra, zorganizowany przez Teatr "Nie Ma". Krzywa Scena wzięła w nim udział wystawiając spektakl "Najsmutniejsza komedia i najokrutniejsza śmierć Pyrama i Tyzbe".
Agnieszka Głowacka za rolę Muru w tym spektaklu otrzymała nagrodę dla NAJLEPSZEJ AKTORKI

szczegóły i źródła na:
-http://teatrniema.pl/GIW/Img/2010/plakat2010.jpg
-http://teatrniema.pl/GIW/index_giw.html

 Nareszcie wakacje!!!
To był pracowity rok dla „Krzywej Sceny”:

01.10. 2009 r. – IV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Małych „Igła” w Ostrołęce.

Uczestnicząc w Festiwalu „Igła”, adresowanym do teatrów amatorskich, które przyjechały do Ostrołęki z całej Polski, mieliśmy okazję do twórczego spotkania z osobami, które podobnie jak my, upodobały sobie teatr. Festiwale, konkursy i przeglądy teatralne są dla nas nie tylko miejscem do rywalizacji, ale także dobrą zabawą i sposobem na wzbogacenie warsztatu artystycznego. Teatr „Krzywa Scena” zaprezentował w Ostrołęce spektakl pt. „Nienawiść”, za który otrzymaliśmy drugą nagrodę - Srebrną Igłę.

09/11.10.2009 r. – Pro-Contra w Szczecinie.
W październiku ubiegłego roku odbyła się siódma edycja Festiwalu Pro-Contra.  Wcześniej nosił on nazwę Goło i Wesoło (w skrócie GiW) i był festiwalem teatrów niezależnych. Teraz nie tylko zmienił swą nazwę, ale także zasięg.  W Pro – Contra, oprócz teatrów z Polski, uczestniczyły teatry z Ukrainy, Rosji, Norwegii, Szwecji, Belgii i Czech. Teatr „Krzywa Scena” zaprezentował spektakl pt. „Bez grzechu”. Nagrodę otrzymał teatr z Belgii, który zaprezentował spektakl pt. „Projekt Eden”. Mimo, że wróciliśmy bez laurów to i tak zgadzamy się z werdyktem Jury i cieszymy się z nowych doświadczeń, które zdobyliśmy w międzynarodowym towarzystwie.

31.10. 2009 r. - Premiera spektaklu pt. „Kasztanka”.
„Kasztanka” Antoniego Czechowa, to nasza pierwsza premiera w nowym sezonie artystycznym 2009/2010. Opowieść o miłości i przyjaźni ukazana z perspektywy psa w zabawnej i cyrkowej oprawie wprowadziła i nas i widownię w świat fantazji i iluzji. Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem, a my usłyszeliśmy od widzów wiele pochlebnych i ciepłych słów, co było dla nas bodźcem do dalszej pracy.

16.01.2010 r.- Premiera spektaklu „Dziwna Baba”.

Kolejną przygotowaną przez nas premierą był spektakl pt. „Dziwna Baba”, czyli opowieść o Lidii, która przyjechała na wieś, by pomóc przy zbieraniu ziemniaków. Temat z pozoru mało interesujący i niedzisiejszy, lecz tylko na pozór, bo nasza bohaterka gubi się w lesie i wówczas robi się naprawdę ciekawie, jej świat nabiera zupełnie innych barw. Lidia spotyka, bowiem tytułową dziwną babę, która całkowicie zmieni jej stosunek do rzeczywistości. Do codziennego życia Lidii wkrada się pierwiastek fantastyczny, magiczny i …przerażający.


06.10.2010 r. - Premiera spektaklu pt. „Y kuk q”.
Łatwo można zauważyć, że nasz Teatr porusza tematy kontrowersyjne, ociera się o tajemnice, balansuje na granicy jawy i snu, chowa się w świecie fantazji… albo proponuje widzom spektakle oparte na tekstach literackich zaczerpniętych z innych, często odległych nam, kultur. Taką właśnie propozycją był premierowy „Y kuk q” złożony z krótkich etiud , które powstały w oparciu o japońską formę poetycką Haiku.

09.04.2010 r. - Festiwal AGORA we Wrocławiu.
W kwietniu, poczuliśmy wiosnę i ogromną chęć uczestniczenia w kolejnym festiwalu teatralnym. Zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w XI Ogólnopolskim Festiwalu Ewentualnych Talentów Aktorskich FeTA  i wyjechaliśmy do Wrocławia ze spektaklem „Nienawiść”, głęboko wierząc, że co jak co, ale nam talentu nie brakuje. Nie otrzymaliśmy nagrody, ale i tak miło wspominamy ten festiwal.

10.04.2010 r. - Premiera spektaklu pt. „Mózgotrzepek III.
„Mózgotrzepek III”, jak sama nazwa wskazuje, jest już naszą trzecią „wariacją” na temat. Na przedstawienie składa się kilka etiud teatralnych, których motywy przewodnie zaczerpnięte zostały z literatury iberoamerykańskiej. Przedstawienie to było naszą kolejną premierą teatralną.

25.05.2010 r. - Premiera spektaklu pt. ”Listy Oskara”.

Wyjazdy i premiery. Tak właśnie wyglądał nasz ubiegły sezon teatralny. Jeszcze tylko w maju wystawiliśmy spektakl pt. „Listy Oskara”, oparty na kanwie znanej książki pt. „Oskar i pani Róża” Schmitta Eric-Emmanuela. Było to dla nas wielkie przeżycie, ponieważ jest to niezwykle wzruszający tekst opowiadający o chorym chłopcu, który ostatnie chwile swojego życia spędza w szpitalu. Ma on wiele ważnych pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź, m in., czym jest umieranie i kim jest Bóg.


29/30.05.2010 r. - Festiwal BUT, czyli Brodnicka Uczta Teatralna w Brodnicy

Już za chwilę wakacje, a my jeszcze pracujemy. W maju wyjechaliśmy na festiwal teatralny do Brodnicy ze spektaklem „Nienawiść”. I znów wróciliśmy bez nagrody, ale nie tylko nagrody w konkursach dodają nam skrzydeł. Nowe doświadczenia, nowe znajomości, a także potrzeba uczestnictwa w tego typu wydarzeniach dają nam ogromną satysfakcję i siłę do dalszej  pracy artystycznej.  


Stargard dnia, 15.07.2010 r.
Na podstawie materiałów otrzymanych od Natalii Wiśniwskiej członka Teatru Krzywa Scena.