• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Podsumowanie akcji Szlachetna Paczka 2010 r.


  • Finał akcji nastąpił w dniu 11.12.2010r. w Stargardzie Centrum Kultury.
  • Magazyn akcji Szlachetna Paczka miesił się na drugim piętrze w sali foyer.
  • Koordynatorem „Szlachetnej Paczki” w Stargardzie było Centrum Otwarte Drzwi - Lider Rejonu Stargardu Szczecińskiego.

Ideą Szlachetnej Paczki działającej na tereni całej Polski jest niesienie pomocy: skutecznej, konkretnej i sensownej.

Wybraliśmy takie rodziny, które nie otrzymują stałej pomocy. Adresy rodzin zbieraliśmy pocztą pantoflową, przez zaufane osoby. Dzięki temu mamy pewność, że pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących rodzin, takich, które nie mają odwagi same poprosić o pomoc. Jesteśmy dumni, iż zostaliśmy w tym roku liderem akcji przeprowadzonej w Stargardzie Szczecińskim. W listopadzie wolontariusze COD zostali przeszkoleni przez lidera rejonu (Elżbietę Świrepo, opiekuna Centrum Otwarte Drzwi). Wszystkie działania skierowane były na postawienie odpowiedniej diagnozy w procesie kwalifikacji rodzin. Wolontariusze po szkoleniu potrafili właściwie ocenić ankietowaną rodzinę. Następnie osobiście odwiedzali rodziny, żeby zbadać sytuację, w jakiej się one znajdują i poznać ich potrzeby. Kwalifikacje otrzymało 13 rodzin ze Stargardu i okolic. Decyzję o kwalifikacji rodzin zatwierdzali kolejno: rejon, następnie region (Szczecin ), a ostateczny werdykt zapadał w Krakowie.

Akcja prowadzona było pod hasłem „Stawiamy na jakość niesienia pomocy a nie na ilość.” W 2010 roku rozpoczęliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem WIOSNA. Mamy nadzieję, iż wolontariusze z Centrum Otwarte Drzwi w przyszłym roku pomogą większej liczbie rodzin.

15 osobowej grupie wolontariuszy z Centrum Otwarte Drzwi w SCK udało się sprawnie przeprowadzić akcję. Nie zrażały ich szkolenia, ani formalności związane z wymaganiami stawianymi przez stowarzyszenia WIOSNA. „Przygotowania były czasochłonne, wymagały obiektywizmu, nie można było kierować się emocjami” – mówili wolontariusze. „Mieliśmy świadomość dużej odpowiedzialności, to szczytny cel, a my bardzo chcemy pomagać innym.”

Wielki finał akcji odbył się w Stargardzkim Centrum Kultury, gdzie zorganizowano magazyn, do którego darczyńcy dostarczali paczki, a w nich żywność, ubrania, chemia i wiele innych niezbędnych produktów, potrzebnych na co dzień. Oczywiście nie zabrakło również zabawek dla najmłodszych. Darczyńcy okazali się bardzo hojni - wśród paczek był telewizor, a nawet pralka. Kiedy paczki napływały do magazynu, darczyńcy mieli okazję porozmawiać z wolontariuszami przy poczęstunku ufundowanym przez Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Każdy ofiarodawca otrzymał drobny upominek w postaci aniołka przygotowanego przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Nie zabrakło również wolontariuszy wspomagający akcję bez których było by nam bardzo ciężko dostarczyć paczki. Mariusz Ławniczak, samochodem Pracowni Stolarskiej Jana Ławniczaka, rozwoził dzielnie przez cały dzień prezenty do rodzin. Drugim wolontariuszem wspomagającym był Piotr Świrepo, który swoim prywatnym autem również dostarczał paczki, a było ich wiele. Pomagała także dwójka rodziców naszych wolontariuszek z Centrum Otwarte Drzwi, również rozwozili paczki do potrzebujących rodzin.

Wolontariusze akcji Szlachetna Paczka to członkowie Centrum Otwarte Drzwi:

Agnieszka Cholawska, Alicja Trawińska, Katarzyna Koziorowicz, Aleksandra Nieścioruk, Iga Mysiorek, Kasia Nowak, Iga Plewa, Agnieszka Selwesiuk, Paulina Pływaczyk, Ineza Hanulak, Aleksandra Szalkiewicz, Magda Bodera, Angelika Dominiczak, Agata Marszeniuk, Atleta Żółtaszek

Składamy serdeczne i bardzo gorące podziękowania dla Wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania akcji Szlachetna Paczka 2010 r.

IMG_7065_resize.jpg

IMG_7066_resize.jpg

IMG_7067_resize.jpg