• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Rok 2011


DNI STARGARDU 2011

dni2011_resize_2.jpg

NOWY_resize.jpg

||||


afisz_resize.jpg

Prezydent Miastu Stargardu Szczecińskiego zaprasza na

„Dni Stargardu 2011”
17.06.2011r. godz. 19:30 Amfiteatr Miejski

Arktica Blues
laureat II Stargardzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych
IRA
StachurskyArktica Blues
stargardzka grupa bluesowa. Laureaci I i II Stargardzkiego Przeglądu Zespołów Rockowych. Zespół powstał na przełomie 2008/2009 roku. Wspólnie tworzą własne kompozycje, grają i śpiewają bluesa z elementami rock and rolla.

Skład zespołu:
Mariusz Zarzeczny
Daniel Szydłowski
Mateusz Szeremeta
Marcin Olewski
Sylwester Zdanowski


IRA

zeszłoroczni triumfatorzy Festiwalu w Opolu - zdobywcy 3 Superjedynek, z bagażem ponad dwudziestu lat historii ugruntowali swoją pozycję w gronie absolutnej czołówki polskich wykonawców rockowych. Dzięki przebojom takim jak "Nadzieja", "Mój dom", "Bierz mnie", "Wiara”, "Nie daj mi odejść", czy „Dlaczego nic” IRA na stałe zapisała się w świadomości odbiorców, a dzięki wielkiej energii płynącej ze sceny zasłużyła na miano jednego z najlepiej prezentujących się na żywo zespołów w naszym kraju. Ich ostatnia płyta „9” niedawno pokryła się złotem.


IMG_3894(1)_resize_1.jpg


Skład zespołu:
Artur Gadowski
Wojtek Owczarek
Piotrek Sujka
Marcin Bracichowicz
Piotr Konca


Stachursky
Jacek Stachursky to artysta, który wciąż zaskakuje swoich fanów nowoczesnym obliczem polskiej muzyki. W swojej dotychczasowej karierze wydał 9 płyt, które odniosły komercyjny sukces. Ostatnia płyta Jacka „Wspaniałe Polskie przeboje 2” miała premierę 19 listopada 2010 - zawiera ona największe i najpopularniejsze utwory polskiej sceny muzycznej lat 80 i 90 przedstawione w jego osobistej i wyjątkowej interpretacji a wśród nich „Kocham Cię Kochanie Moje” Maanamu, „Nasz ostatni taniec” Lombardu i wiele innych... Stachursky ma na swoim koncie takie przeboje jak: „Z każdym Twym oddechem”, „Zostańmy razem”, „Czuję i wiem”, „Typ niepokorny” oraz swoją interpretację utworu "Jedwab" (oryg. wykonywany przez Róże Europy).
IMG_4833_1_resize.jpg

Jacek Stachursky to laureat wielu nagród wśród których do najważniejszych należą:
ROK 2010 – Superjedynka – Artysta Roku
ROK 2008 - Złote Dzioby – Płyta Roku ‘Wspaniałe Polskie Przeboje’;
Viva Comet 2008 – Artysta Roku; Platynowa płyta za album ‘TRWAM’; Złota płyta za album
‘WSPANIAŁE POLSKIE PRZEBOJE’,
ROK 2007 – Superjedynka – Teledysk ‘Z każdym Twym oddechem’,
ROK 2006 – Słowik Publiczności – Sopot Festiwal; Złota płyta za album ‘TRWAM’,
ROK 2002 – Superjedynka – Płyta z muzyką taneczną ‘Live 2001’,
ROK 2001 – Superjedynka – Płyta z muzyką taneczną ‘1’; Skrzydła Super Expressu,
ROK 2000 – Superjedynka – Płyta z muzyka taneczną ‘1999’, Bravo OTTO – srebrne;
Mikrofon Popcornu, Play Box 200,
ROK 1999 – Bravo OTTO – brązowe.„Dni Stargardu 2011”
19.06.2011r.  godz. 10:30 – 20:00 Park Zamkowy

III Stargardzki Jarmark Średniowieczny Przy Bramie Portowej
pt. „Wojna Pszenna”


Program imprezy :

godz. 10:30-11:00  –  Przemarsz rycerstwa    
Trasa przemarszu: z Parku Zamkowego ulicami: Kazimierza Wielkiego, Mieszka I-go,  Czarnieckiego, Struga, Portową, kończąc przy Bramie Portowej.

godz. 11:00 – 12:00 - rozpoczęcie Dnia Rycerskiego
godz. 12:00 – 12:30 - pokaz woltyżerki konnej i jazdy kozackiej
godz. 12:30 – 13:00 - pokaz zaklinania i tresury koni z pokazem ogniowym
godz. 11:30 – 13:30 - turniej bojowy indywidualny w historycznym stylu – miecze długie
godz. 13:00 – 13:30 - pokaz machin oblężniczych i broni prochowych dla publiki
godz. 13:30 – 14:00 - przedstawienie  grup odtwórstwa historycznego
godz. 14:00 – 15:00 - Turniej walk pieszych,
godz. 15:00 – 15:30 - Turniej artystyczny
godz. 15:30 – 17:00 - Turniej bojowy indywidualny w historycznym stylu – miecze krótkie
godz. 16:00 – 16:30 - pokaz woltyżerki konnej i jazdy kozackiej
godz. 16:30 – 17:00 - pokaz zaklinania i tresury koni z pokazem ogniowym
godz. 17:00 – 18:00 - koncert grupy „Wędrowna Trupa Roderyka”
godz. 18:00 - 19:00 - Wielka Inscenizacja bitwy rycerskiej „Wojna pszenna”- Stargardzianie kontra Szczecinianie
godz.19:00 – 20:00 - turniej bojowy drużynowy zwany bohurtem. Widowiskowe walki w systemie trzech na trzech.

Inne atrakcje: obóz średniowieczny, narzędzia użytkowe i ozdobne, meble średniowieczne, nauka garncarstwa, przymierzanie zbroi, hazard z nagrodami dla publiki, kowal z kowadłem, paleniskiem i miechem – nauka kucia dla publiczności, kącik katowski, nauka wyrabiania masła i pokaz pieczenia chleba, nauka strzelania z łuku dla publiczności, kącik puszkarski - pokaz sprzętu puszkarskiego, taraśnice, sprzedaż jadła historycznego, kram rogownika z pokazem rzemiosła, rzut oszczepem, kramy i wystawcy historyczni.1.jpg


HISTORIA WOJNY PSZENNEJ
W roku 1454 szczecinianie doszczętnie zniszczyli inoujski port. Blokując południowe ujście rzeki wypowiedzieli otwarty konflikt Stargardowi. Negocjacje, odwołania i układy nie odniosły pożądanych rezultatów. Ponad sześć lat trwała ostra rywalizacja o dominację w handlu zbożem i pierwszeństwo spławu Iną.  Nie obeszło się bez walk, podpaleń, wzajemnych najazdów, bitew wodnych i ofiar w ludziach. Pomimo, że Szczecin był wyraźnie protegowany przez swego księcia, Stargard dzięki niezwykłej zręczności dyplomatycznej i nieustępliwości militarnej okazał się godnym przeciwnikiem. Straty były ogromne.    
Dramatyczne spięcia, biorące swe źródła  w 1925 roku, gdzie w wyniku podziału Pomorza Stargard znalazł się w księstwie wołogoskim, a Szczecin oraz morski port Stargardu w księstwie szczecińskim, ostatecznie zakończyły się pokojem. W 1460 roku, w połowie drogi pomiędzy Stargard i Szczecinem – w Kobylance burmistrzowie obu miast zasadzili lipę – Wieniec Zgody, jako gest, który miał położyć kres walkom o prymat w handlu morskim.

Jednak przed tym wydarzeniem, ledwo pół roku wcześniej, rozegrał się tragiczny w skutkach konflikt obu miast. W  roku 1460, w odwecie za najazd stargardzian na przedmieścia Szczecina, ograbienie miejskich dóbr, doszczętne spalenie mostu cłowego, zabicie sześciu strażników i zniewolenie dalszych kilkudziesięciu, zbrojne siły Szczecina miały ostatecznie zgnębić Stargard szybkim, niespodziewanym atakiem na miasto. Na ofensywę przygotowali się szczecińscy mieszczanie oraz oddziały Ottona III i Warcisława X. Wyprawą dowodził Ulryk – książę meklemburski.   W ten dzień, jak i w każdy inny, pasterze i mieszkańcy Stargardu wypędzali właśnie bydło i trzodę chlewną na pastwiska leżące na podgrodziach. Bramy do miasta głównego były otwarte. Nic nie zapowiadało zbliżającego się zagrożenia..


Grupa Odtwórstwa Historycznego von Borcke „organizator turnieju Wojny Pszennej w Stargardzie Szczecińskim”

Bractwo istnieje od 2006 roku, ale niektórzy z jego członków działają w Ruchu Rycerskim od trzynastu lat. W Bractwie jest sekcja walcząca, łucznicza, artyleryjska, taneczna, kuglarska i rzemieślnicza. W 2006r. Grupa Odtwórstwa Historycznego von Borcke i Drużyna Rycerska Zamku Falkneburg „Czarna Wataha” wspólnie zajęły się odnawianiem dziedzińca stuletniego spichlerza. W samym spichlerzu pojawił się kącik rycerski z ekspozycją sprzętu. Latem zorganizowano w nim turniej na którym pojawiła się setka rycerstwa. W 2007r. ponad pół tysiąca mieszkańców Złocieńca mogło zobaczyć inscenizację porwania księcia Wilhelma z Geldrii przez średniowiecznych złocieniaków. Już rok później G.O.H. von Borcke wraz z Chorągwią Pomorską nakręcili amatorski film o zatargu Drahimskim. W samym Internecie obejrzało go ponad 700 osób. W latach kolejnych grupa organizowała lub współorganizowała takie imprezy i projekty jak: 40 bitwa o krowę między Świdwinem a Białogardem, Turniej Rycerski „zatarg drahimski” w Drawsku Pom., Festiwal Tradycji i Historii w Złocieńcu,  „akcja na wakacjach, czyli zabytków inwentaryzacja”, Wojna Pszenna w Stargardzie Szczecińskim itp.  
2.jpg

Grupa Kaskadersko-Historyczna Dżygit

Grupa kaskaderów z wieloletnim stażem, zajmująca się pokazami konnymi i pieszymi z różnych epok historycznych. Zajmują się pokazami dla widowni oraz organizowaniem rozrywek dla publiczności. Pracowali przy takich realizacjach jak :
• Pokazy woltyżerki konnej inscenizacjach historycznych na zamku w Gniewie;
• Rekonstrukcje wojsk kozackich z pokazem władania bronią na festiwalu „Dni Wilanowa” w Warszawie;
• Tresura koni na „Międzynarodowy Turniej Rycerski na kopie Jana III Sobieskiego”
• Pokazy „joustingu”, turnieju walki na kopie;
• Koordynowanie działań podczas wielkiej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem;
• Odgrywanie bitew w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie;
• Organizacja „Bitwy pod Świecinem”, inscenizacji bitwy na Pomorzu z okresu średniowiecza;
3.jpg


Dobrowolne Stowarzyszenie Kaskaderów DSK

Grupa pasjonatów zajmująca się profesjonalnymi pokazami konnymi. W pracy ze zwierzętami opierają się wyłącznie na naturalnych metodach szkolenia, by promować nowoczesny wizerunek kaskadera, dla którego zwierzę, zwłaszcza koń, jest przede wszystkim partnerem i przyjacielem.
Prócz kilkudziesięciu pokazów, udziałach w turniejach, oraz imprezach historycznych mogą się pochwalić prowadzeniem koordynacji kaskaderskiej w filmie "Młyn i krzyż" okrzykniętym prawdziwą rewolucją w kinie i sztuce.
4.jpgLech de Pansin wraz z grupa konną - Rycerze Pogranicza

Grupa konnych rycerzy z ziemi stargardzkiej marchii zakonu krzyżackiego z siedzibą w historycznym Pęzinie. Odtwarzają rycerstwo zakonne z przedziału XIV i XV wieku, wiernie ukazując treningi jakim poddawano rycerzy i ich konie.
5.jpgRoderyk
www.myspace.com/roderyk

Grupa RODERYK powstała teoretycznie pod koniec 2008 roku, jednak jej początki sięgają dawniejszych czasów, gdy jej założyciel - Mariusz Rodziewicz - występował samotnie na dworach i zamkach. - śpiewając pieśni o rycerskich czynach i damach w których to owi rycerze zatracali się bez pamięci…
W 2009 roku grupa Roderyk jako duet (Mariusz Rodziewicz - gitara, flety, śpiew i Maciej Klim – gitara, bębny, śpiew) występowała na imprezach okolicznościowych, kameralnych oraz turniejach rycerskich, grała między innymi w Byczynie, Drawsku Pomorskim, Oławie. Odwiedziła festiwal kultury rycerskiej w Poznaniu i Turniej w Chojnicach. Duet wykonywał utwory nawiązujące do poezji średniowiecznej oraz prezentował muzykę instrumentalną. Pod koniec roku 2009 do grupy dołączył Jan Tom (gitara, mandolina, trąbka). W składzie trzyosobowym Roderyk wystąpił w 2010 r. między innymi w Byczynie, Opolu, Międzyrzeczu, Bytowie, Stargardzie Szczecińskim, Oławie, Bratianie, Paczkowie i Chojnicach.

Obecnie RODERYK to kwartet: do pierwotnego duetu dołączyła skrzypaczka Agnieszka Bączkowska i gitarzysta Tomasz Tomasik. Zespół wzbogaca swoje brzmienie wykorzystując zarówno instrumenty tradycyjne jak i etniczne. Ponieważ - jak twierdzą niektórzy - myślenie ma wielką przyszłość i jeszcze większą przeszłość, nie zamierzamy się ograniczać w naszych poszukiwaniach i pragniemy dać szansę naszym słuchaczom by mogli przenosić się nie tylko w różne obszary geograficzne ale i różne epoki.
6.jpgPatryk Pokorski „Vespa” – fleczer
Patryk Pokorski zajmuje się odtwórstwem historycznym od czterech lata. Jego działalność ukierunkowana jest na produkcję strzał tradycyjnych. Kupić można u niego również akcesoria łucznicze, takie jak: maty słomiane, cele łucznicze w postaci tarcz FITA, materiały do wyrobu strzał, pacynki itp. Wystawia kramy, organizuje objazdową strzelnicę i turnieje łucznicze. Wciąż poszerza asortyment i spełnia coraz to nowsze oczekiwania klientów.
7.jpg


Adrian Frankowski - kowalstwo historyczne
Adrian Frankowski zajmuje się kowalstwem od czasu gdy postanowił wykuć sobie nóż. Wiedzę zdobył na ogólnopolskich warsztatach kowalskich, z fachowej literatury oraz praktyki w kuźni. Wybrał kowalstwo średniowieczne, ponieważ wymaga prawdziwej chęci do pracy - nie można ułatwiać sobie twórczości szlifierką ani spawarką. Działalność w Grupie Odtwórstwa Historycznego von Borcke otworzyła przed nim nowe możliwości jak wykonywanie elementów zbroi, noży, ozdób, biżuterii.
8.jpgKramy historyczne – STOKPORT
Członkowie grupy zajmują się odtwórstwem wieków od X do XIX. Działają we współpracy z Opolskim Bractwem Rycerskim oraz gronem rzemieślników wystawiających swoje kramy na wielkiej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Ci rzemieślnicy należą do elitarnej grupy ludzi tworzących rękodzieło wieków dawnych. Kramy oferują wino z winogron i żurawiny, kowalstwo artystyczne: medaliony z mosiądzu i miedzi, mydła saracenów ręcznie robione z olejków roślinnych i ekstraktów owocowych.
9.jpg


Krystyna Wenelska - mobilne warsztaty ceramiczne
Artystyczna ceramika dekoracyjna oraz rzeźby wykonywane na kole garncarskim lub ręcznie. Wypalanie i szkliwienie w piecu plenerowym. Zastosowanie prostych, tradycyjnych metod pozwala na uzyskanie unikatowych, oryginalnych, często zaskakujących efektów.
10.jpg


Zapraszamy wszystkich Stargardzian na Dzień Historyczny 2011 r. przygotowaliśmy  wspaniały program, zjadą dla Nas również inne znakomite grupy rycerskie i rzemieślnicy,  z różnych  zakątków Polski.