• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


Aktywne Wakacje z COD- em Atrakcje


„Aktywne Wakacje z COD- em Atrakcje”

33.jpg

W dniu 09.07.2011 r. zapraszamy serdecznie do Parku Chrobrego (teren zielony przy Amfiteatrze) dzieci oraz młodzież na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
Od godziny 15:00 do 19:00 będzie się działo:
•    konkursy, zabawy z Centrum Otwarte Drzwi,
•    zajęcia z instruktorami Footbag Freestyle (popularna nauka gry w „Zośkę” teraz w nowej formie) zajęcia poprowadzą Marek Witkowski i Adam Cieszkiel,
•    zajęcia z „Double duch” (dwie skakanki), poprowadzą instruktorzy ze Szkoły  Tańca ze Szczecina.


Podczas imprezy wciąż zbieramy zakrętki :
•    współpracujemy z Radą Młodzieżową z Bursy i gorąco zachęcamy do dalszej zbiórki zakrętek dla Adriana, chłopca  ze Stargardu Szczecińskiego.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA ZAKRĘCONĄ ZABAWĘ !!!!!!!!
Program imprezy:

15:00-15:00    Rozpoczęcie imprezy
15:05-15:50    Zajęcia z „Footbag Freestyle”
                        Konkurs COD Hula – Hop – Hop dla trzech grup
16:00-16:45    Zajęcia z „Double Dutch”
                        Zajęcia z „Footbag Freestyle”
16:45-17:00    Konkurs COD – „Lina się nie przecina”
17:00-17:45    Zajęcia z „Footbag Freestyle”
                       Konkurs plastyczny Aktywne Wakacje z COD - em Atrakcje
17:45-18:30    Zajęcia z „Double Dutch”
18:00-18:45    Zajęcia z „Footbag Freestyle”
                       Konkurs COD – rzuty „Cośkiem” do celu
                       Konkurs COD – „skoki w worku”
18:45-19:00   Podsumowanie zbiorki zakrętek i rozlosowanie trzech nagród dla
                       najbardziej aktywnego uczestnika imprezy


Uwaga Pogoda!!!!!
W razie niepogody zapraszamy na Mała Scenę SCK i Salę Baletową wejście od strony Wojska Polskiego .


Teraz troszkę o nich i o nas i o zajęciach…
Studio Tańca Kimama mieści się w sercu Szczecina. Stworzone z pasji do tańca stanowi historię wszystkich tych, którzy angażują się w jego działalność. Miejsce pełne nietuzinkowych i barwnych postaci, zaskakujących galerii i poruszającej muzyki. Przepełnione tańcem wyzwala pozytywne emocje. Kimama, to miejsce dla ludzi kreatywnych, zakręconych, poszukujących i przede wszystkim chcących tańczyć.


Co to jest skakanka, to każdy wie ... Niektórzy potrafią skakać przez kilka linek jednocześnie. Skakanka wykorzystywana jest także do innych zabaw. Double Dutch, to sport uliczny wywodzący się z kultury hip-hopu. Osoba skacząca przez 2 skakanki (pot. kręconki) może wykonywać figury zawierające elementy tańca, gimnastyki i break-dance. Do zabawy potrzebne są minimum 3 osoby - jedna skacząca i dwie kręcące. Potrzebne są również dwie ok. pięciometrowe skakanki.


W takich krajach jak Japonia lub Ameryka odbywają się zawody Double Dutch. Są tam trzy dyscypliny:

•     Skoki na jednej nodze..., tej konkurencji trzeba wykonać jak najdokładniej kilka figur np. skakanie na jednej nodze.
•     Skoki na szybkość, polegają na wykonaniu jak największej liczby skoków w wyznaczonym czasie.
•     Free Style, w tej konkurencji drużyna ma za zdanie pokazać bardzo dużą liczbę sztuczek przy użyciu skakanki.


Zajęcia Footbag Freestyle” („Zośka”)
Popularna na całym świecie gra zręcznościowa, znana w Polsce pod nazwą „Zośka”, to nie tylko ćwiczenia wpływające na ogólny rozwój fizyczny dzieci i młodzieży, ale także wspaniała zabawa. Zośka – gra polegająca na odbijanie przez kilku graczy woreczka wykonanego z wełny i wypełnionego sypkim materiałem.
14.jpg

Profesjonalny 32-panelowy Footbag do gry we Freestyle

Szczypta  historii o „Piłce ZOŚKA”    

     W Polsce już przed II wojną światową znano grę pod nazwą zośka. W grę tę grano w czasach międzywojennych, dla "zabicia czasu" grupka ludzi ustawiała się w kółku, podbijając zośkę, póki nie spadła. Była ona popularna w tej postaci jeszcze w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych XX w. W zośkę grano pęczkiem kolorowej włóczki, przymocowanym do ołowianego krążka z 2 dziurkami. Często były do tego wykorzystywane ołowiane plomby. Włóczkę po przymocowaniu rozprowadzano koliście. Zośkę podbijało się nogą tak, aby upadła w zakreślonym na ziemi kole o średnicy ok. 2,5 metra, bronionym przez przeciwnika. W grze brało udział od 2 do 5 graczy, każdy miał do obrony własne koło. Jeżeli do koła gracza zośka wpadła ustaloną liczbę razy - na ogół 6 - gracz ten odpadał z dalszej gry, co trwało aż do wyeliminowania wszystkich grających. Drugim sposobem gry było podbijanie zośki nie pozwalając na jej upadek na ziemię, tak długo jak to było możliwe. Wygrywał gracz, który podbił zośkę największą ilość razy. Trzeci sposób gry to gra dwóch graczy na bramki odległe o ok. 10-20 metrów. Gracze na zmianę podbijając zośkę (minimum 10 razy) starali się zbliżyć do bramki przeciwnika i z jak najbliższej odległości, kopnięciem z powietrza umieścić ją w bramce. Podczas takiej rundy zośka nie mogła upaść na ziemię. Grano do ustalonej liczby goli.

Dlaczego Footbag – to nazwa zbiorcza pokrewnych dyscyplin sportu i przyrządu, który jest w nich wykorzystywany. Footbag w Polsce jest często nazywany grą w zośkę.


Polega na wykonywaniu trików footbagiem. Piłeczkę można kopać i łapać wszystkimi częściami ciała oprócz rąk. Dodatkowo można wykonywać różnorodne inne elementy, takie jak: obroty wokół zośki nogami (dex), czy głową (ducking, diving), obrót całego ciała wokół własnej osi (spin), i wiele innych. Footbag Freestyle dzieli się na następujące konkurencje: Routines (główna konkurencja, gracz prezentuje dwuminutowy układ (tzw. rutynę) pod wybraną przez siebie wcześniej muzykę, podobnie jak w łyżwiarstwie figurowym ocenia się jego umiejętności techniczne i artystyczne, istnieją rutyny Singles (singlowe) i Doubles (gra w parze), Circle Contest, Shred 30, Sick 3, Big 1, Most Rippin' Run, Request Contest oraz Short Technical Program.


Odmiana "siatkonogi", gra prowadzona na boisku o wymiarach 1340 cm x 610 cm przez siatkę na wysokości 152,5 cm twardą piłeczką o średnicy od 5 do 6 cm. Istnieją dwie odmiany gry - single, czyli pojedynek dwóch graczy, oraz double net, gdzie mierzą się ze sobą drużyny złożone z dwóch zawodników. Można odbijać footbag tylko stopami, zasady punktowania podobne jak w siatkówce. Efektowne są bloki i ścięcia nogami w wyskoku.


Prócz dwóch wyżej wymienionych dyscyplin istnieją również inne, bardziej rekreacyjne, takie jak Golf, 4 Squares (4 kwadraty), czy 2 Squares (2 kwadraty).


   We Freestyle'u używa się małych piłeczek - woreczków (4cm-5cm dla zaawansowanych i 5cm-6cm dla początkujących), uszytych najczęściej z cienkiego syntetycznego zamszu, wypełnionych mniej niż do połowy objętości piaskiem, żwirkiem, plastikowym granulatem, metalowym śrutem lub mieszaniną tych materiałów. Każdy footbag składa się z pewnej ilości łatek. Te z małą ilością paneli (2, 4, 6, 8, 12) stosowane są zazwyczaj przez początkujących graczy, ponieważ są stosunkowo tanie (10-20 zł) i łatwo można złapać je na but. Profesjonaliści używają zazwyczaj woreczków 32-panelowych, gdyż zachowują one w powietrzu kształt kuli, co pomaga przy trudniejszych ewolucjach. Istnieją również zośki o większej ilości łatek (42, 64, a nawet 256!), ale z uwagi na dużą ilość szwów gra się nimi dość trudno i służą głównie do zwykłej gry w zośkę.


Ważnym elementem we Freestyle'u jest również odpowiednie obuwie. Początkujący gracze zadowolą się zwykłymi trampkami. Profesjonaliści używają zazwyczaj tenisowego obuwia Adidas Rod Laver, Adidas Nastase, czy Reebok G-Unit G-6, ale również buty o nazwie Quantum firmy Planet Footbag, pierwsze oficjalne buty do Footbag Freestyle'u, które światło dzienne ujrzały zaledwie przed paroma laty i wciąż są udoskonalane.


W dyscyplinie Net używa się twardych, ciężkich footbagów, wykonanych ze skóry i mocno wypełnionych, które wyglądem przypominają małą piłkę.


W Footbagu, podobnie jak w innych dyscyplinach sportu, odbywają się zawody. W 2009 r. miały miejsce 30. coroczne Mistrzostwa Świata w Footbag, a pierwsze Mistrzostwa Polski w Footbag odbyły się w roku 2001.

Aktualni Mistrzowie Świata w Footbag
•    Freestyle w Polsce Open Sick 3 - Arkadiusz Dudziński, Open 2 Square - Wiktor Dębski

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Skakanka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Double_Dutch
www.kimama.pl