• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 3 ]


Centrum Otwarte Drzwi a NEO NAWYKI!
NEO NAWYKI GÓRĄ!!!
     NEO – Nowocześnie, Energooszczędnie, Odpowiedzialnie.


Centrum Otwarte Drzwi zaangażowało się w happening uliczny, który ruszył 16 lipca w ramach kampanii Polskiej Zielonej Sieci „NEO NAWYKI”. Teren przy Piwnicy „Kany” w Szczecinie został opanowany przez akcję edukacyjną, która rozpoczęła ogólnopolski rajd rowerowy z udziałem rowerowego giganta skonstruowanego  w ramach projektu. Można było go podziewać przez całą sobotę, istniała  również możliwość przejażdżki po Szczecinie tym cudem, z czego również skorzystały wolontariuszki z COD (Iga Mysirek, Kasia Nowak, Aleksandra Nieścioruk i Kinga Łysoń oraz opiekun COD Elżbieta Świrepo). Dziewczyny przez całą sobotę pomagały w akcji i prowadziły  z dużym entuzjazmem  konkursy dla dzieci i dorosłych – między innymi „wyścig świetlny”. W ciągu całego dnia od godziny 11:00 do 17:00 można było oglądać pracę szczecińskich artystów graffiti, tworzoną na żywo - powstało  ”dzieło sztuki”, nawiązujące tematycznie  do oszczędzania  energii i ratowania naszego klimatu,  zaprezentowane na drewnianych podkładach o wymiarach 2x6 metrów.

neonawyki1.jpg

Koordynatora projektu Polska Zielona Sieć oraz wolontariuszki COD.


     Szczecinianie i nie tylko mogli zobaczyć,  projekcję dwóch filmów: „Wiek Głupoty” i „Historia rzeczy”, oraz krótkie filmiki kampanii PZS i stowarzyszeń rowerowych  współpracujących przy kampanii. Chętne osoby mogły wziąć udział w videopetycji  promującej nawyki przyjazne klimatowi i środowisku.  Nie zabrakło atrakcji tego dnia i pogoda również dopisała. W piwnicy Kany można było zagrać w grę multimedialną NEONAWYKI, czyli uratuj świat! Przejmij władzę nad wampirami energetycznymi w sowim domu! – grali młodsi i starsi. Wszystkie osoby które brały udział otrzymały ciekawe upominki: gry edukacyjne, broszury, bidony, koszuli promujące projekt i wiele innych.
Kolosalna konstrukcja w asyście 15 cyklistów w dniu 17 lipca wyruszyła w dwutygodniową wyprawę ze Szczecina przez Wrocław do Krakowa. Mieszkańcy pozostałych dwóch miast będą mieli okazję wziąć udział w podobnych akcjach 23  lipca 2011r. - Wrocław i 30 lipca 2011r. – Kraków.
Kampania NEO Nawyki namawia wszystkich poprzez zabawę do pozytywnej zmiany nawyków, związanych z użytkowaniem energii i pokazuje, że każdy z nas może być na co dzień Nowoczesnym, Energooszczędnym, Odpowiedzialnym - NEO bohaterem.


”Gdyby najbiedniejsi mieszkańcy zasobów planety zamieszkujący Afrykę, Azję zużywali tyle samo energii co przeciętny Polak, potrzebowalibyśmy  zasobów czterech a nie jednej planety. Mądre i świadome korzystanie z ograniczonych zasobów nie tylko przynosi wymiernie korzyści finansowe w postaci mniejszych rachunków, ale jest przejawem sprawiedliwości globalnej i troski o środowisko”.- mówi Aleksandra Antonowicz, koordynatora kampanii.

neonawyki2_1.jpgWolontariuszki Centrum Otwarte Drzwi od lewej Aleksandra Nieścioruk, Iga Plewa, Kinga Łysoń, Katarzyna Nowak.


     Kampania otrzymała patronat radia TOK FM, Estilo oraz Poka Poka. Kampania oraz projekt  został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej informacji można uzyskać:
•    na temat akcji i rajdu rowerowego na stronie www.dlaklimatu.pl
•    atrakcyjne zdjęcia konstrukcji rowerowej dostępne na stronie: http://www.flickr.com/photos/zielonasiec


neonawyki3.jpg


Rower „Gigant”