• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 2 ]


Historyczny Stargard pod szczęśliwą gwiazdą dla dzieci


Udział Centrum Otwarte Drzwi  w międzynarodowym projekcie wolontariatu ze Stowarzyszeniem Jeden Świat, działającego w ramach międzynarodowej organizacji Sernice Civil International (SCI).
     Projekt  realizowany był  podczas wakacji od 30 lipca do 12 sierpnia 2011 r. i brali w nim udział  wolontariusze z Europy i nie tylko. Centrum Otwarte Drzwi wraz z wolontariuszami: Annie z Tajwanu, Loo Wee z Malezji, Tomasem i Hanką z Czech, Luisem i Carlosem z Hiszpanii przygotowali 4 sierpnia 2011 r.  jednodniowy warsztat, dla wychowanków Domu Małego dziecka nr 2 w Stargardzie Szczecińskim, pt. „Historyczny Stargard pod szczęśliwą gwiazdą dla dzieci”.  
    Realizacja projektu odbyła się na terenie miasta Stargardu Szczecińskiego, na szlaku zabytków.


Bez__tytu__u.jpg

Mapa i cel naszej wędrówki edukacyjnej – stworzona przez wolontariuszkę   COD  Aleksandrę Nieścioruk -  naszego wspaniałego „plastyka”.


   Uczestnicy otrzymali „magiczną” mapę, która prowadziła dzieci i młodzież do punktów realizacji zadań, przy których poznawaliśmy w sposób zabawny, historię Stargardu. Intensywnie pracowały  nasze szare komórki, aby poprawnie odpowiadać  na przygotowane zagadki. Nie zabrakło również zadań i elementów aktywnego wypoczynku: „rzuty przy arsenale do celu” , quizy z wiedzy o Stargardzie , układanie puzzli z zabytkami itp. .
     Dzieci, jak i nasi goście z zagranicy, rysowali na czas Kościół św. Jana, szukali ukrytego klucza przy Bramie Portowej, który prowadził do skrzyni skarbów na Rynku Staromiejskim, gdzie  „Mnich” czekał z niespodzianką dla Wszystkich.                                    
Wszyscy uczestnicy dnia warsztatowego otrzymali upominki, które będą im przypominać przygodę z historią  miasta, pełnego tajemnic i ciekawych miejsc.
   Uwieńczeniem naszych działań było wspólne ognisko na terenie przy Domu Małego Dziecka nr 2. Przygotowaniem ogniska, zabezpieczeniem terenu oraz przywiezieniem opału, zajął się wolontariusz wspierający COD: Piotr Świrepo, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwał Mirek Stępień.

32.jpg


„Patelnia” przy kościele Św. Jana – rozpoczynamy zadania edukacyjne …


454.png


Uczestnicy wyprawy otrzymali od tajemniczego „Mnicha”,

za dobrze wykonane zadanie, „małe co nieco”.5654.jpg

Wspólne ognisko.


5656.jpg


Starsi pomagają w pieczeniu kiełbasek.


Dla ciekawskich!!!
„Wiedza w pigułce o Stargardzie”


Miasto Stargard to gród z XII wieczna historią. Jest jednym z najstarszych i najbardziej urokliwych miejsc Pomorza Zachodniego zwanych Klejnotem Pomorza.
Te dawne hanzeatyckie miasto posiada wiele średniowiecznych zabytków, które są jego chlubą. Stargard położony jest w północno- zachodniej części Polski. Przechodzi przez niego 15 południk szerokości geograficznej wschodniej oraz przepływa niewielka rzeka Ina, dzięki której w średniowiecznym Stargardzie istniał ożywiony handel drogą morską (rzeczną) np.: między Inoujściem. Stargard posiadał cenne kompleksy obronne, na które składają się cenne bramy, czatownie, baszty i mury obronne, a także dawne fosy i arsenał.
Nasze miasto słynie przede wszystkim z pięknych cennych budowli, które są jego cechą charakterystyczna już z daleka przyciąga wzrok górującymi na tle nieba strzelistymi wieżami, które są znakiem boskiej opieki i ludzkiej przezorności. W czasach średniowiecza najbardziej reprezentacyjną częścią miasta był rynek gdzie np. odbywały się jarmarki.
Ten XIII wieczny rynek krzyżujący wszystkie drogi prowadzące do miasta otoczony jest przez kunsztowne budowle architektów są to: ratusz, 2 mieszczańskie kamienice, odwach i kościół. Najcenniejszym klejnotem stargardzkiego rynku jest K. N .M. P. Królowej Świata, to jeden z najpopularniejszych zabytków gotyku ceglanego  tej części Europy. XIII wieczny kościół miał być odbiciem bogactwa i aspiracji stargardzkich mieszczan.
Kolejnym Stargardzki klejnotem jest pochodząca z I połowy XV wieku kamienica gotycka zwana również Starym Domem lub Domem Protzena, służąca jako dom mieszczan kupieckich znajdowała się obok ówczesnej Szkoły muzycznej.
Przy średniowiecznej murach obronnych nieopodal Iny znajduję się Arsenał pochodząca z przełomu XIV\ XV wieku, w tym budynku składowano i naprawiano broń. W późniejszych XIX wieku sprawowało rolę wiezienia. Wraz z nurtem wody płynącej głównym ramieniem Iny zmierzamy do Bramy Wałowej, nazwę zawdzięczają wałom zabytków budowlanych od XV do XVII wieku wokół dawnego grodu kasztelańskiego. Łączy w sobie elementy renesansu i gotyku, a od zewnątrz można podziwiać ozdobne szczyty.
Dalej ku rozwidlenia dróg na Maszewo i Chociwel stoi Krzyż Pokutny. Jest to przeszło 3 metrowy, największy w Polsce kamień pokuty. Dokładnie mierzy on 377 cm wysokości, z czego 90 cm znajduje się pod ziemią.
Niedaleko Bramy Wałowej znajduje się Baszta Białogłówka nazwana tak od bieli wieńczącego się stożka powstała na początku XV wieku i jest najstarszą wśród stargardzkich baszt oraz spełnia rolę obserwacyjno- obronną. Następnym zabytkiem, wyjątkowa na skalę Europejską jest Brama Młyńska, Portowa oraz Wodna z XV wieku. Jest ona średniowiecznym symbolem miasta umieszczanych na pieczęciach  później nawet w herbie Stargardu Szczecińskiego.
Szczecińskiego największym punkcie Starego Miasta wznosi się Kościół Św. Jana Chrzciciela powstałego w XV wieku swą budową zbliżony jest do K.N.M.P.
 Miasto Stargard posiada szlako turystyczne zarówno piesze jak i rowerowe, w których wyróżnia się 2 szlaki czerwone piesze, 1 niebieski, 1 zielony pieszy i 1 czarny pieszy oraz trasę 1 czerwoną rowerową, trasę 2 niebieską, trasę 3 brązową rowerową, trasę 4 żółtą, trasę 5 zieloną, trasę 6 turkusową i 7 różową.

Opracowanie „Widzy w pigułce” : Iga Plewa -  wolontariuszka Centrum Otwarte Drzwi.

Za wsparcie i możliwość realizacji projektu
Dziękujemy !!!!!!


•    Naszemu sponsorowi SchoPa Buchbinderei Spółka z.o.o z siedzibą w  Stargardzie Szczecińskim,
•    Urzędowi Miejskiemu w Stargardzkie Szczecińskim z gadżety i upominki,
•    Katarzynie Winiewskiej i Magdzie Poros koordynatorkom całego projektu