• [ Strona główna ] • [ Cofnij ] • [ Drukuj artykuł ] • [ Osób on-line: 1 ]


POMAGAJMY INNYM ! ZBIERAJMY ZAKRĘTKI !!!


zakretki.jpg

||||

POMAGAMY INNYM!
ZBIERAJMY ZAKRĘTKI!!!


Akcja ZAKRĘTKI.INFO - pomagamy nie tylko przyrodzie… również w Stargardzie!

Nasze wspólne działania, mają  na celu niesienie bezinteresownej pomocy niepełnosprawnym dzieciom, poprzez zakup wózków inwalidzkich w zamian za zebrane zakrętki. Centrum Otwarte Drzwi zachęca do zorganizowania zbiórki plastikowych zakrętek na terenie szkoły. Ze swojej strony oferujemy pomoc w przygotowaniu reklamy akcji, zorganizowaniu odbioru zakrętek ze szkół, dostarczeniu do szkół materiałów edukacyjnych od Fundacji Nauka i Kultura, która jest patronem akcji Ogólnopolskiej, przygotowanie podsumowania akcji na terenie Stargardu Szczecińskiego oraz podziękowań.
Służymy wszelką pomocą w trakcie trwania akcji i liczymy na współpracę.

Osoba odpowiedzialna z ramienia Stargardzkiego Centrum Kultury:
•    Koordynator akcji  na terenie Stargardu Szczecińskiego - Centrum Otwarte Drzwi SCK – Elżbieta Świrepo, cod@sck.stargard.pl, stargard@zakretki.info, tel. (91) 578 32 31 w. 34


Ciekawa historia akcji społecznej:

Jak się okazuje, hasło typu „wózek za nakrętki” mogło przywędrować do nas z Zachodu. Z informacji przedstawionych na austriackim portalu SAGEN wynika, że we Francji już w roku 1982 zaczęto zbierać kody kreskowe, które miały iść na cele charytatywne. Inną formę akcji prowadziły Stany Zjednoczone, gdzie za 14 tys. plastikowych kapsli, osoby chore na raka otrzymywały godzinę darmowej chemioterapii. Można dorzucić do tego akcję ze zbieraniem papierków po gumach, sreberek od papierosów czy nakrętek z butelek po mleku. W poszczególnych wersjach zmienia się tylko rodzaj zbieranego przedmiotu i cel.

ZAKRĘTKI TYPU PET

Termoplastyczny polimer, stosowany głównie do produkcji opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością, a w szczególności napojów, soków, olejów jadalnych. Najczęściej można go spotkać w postaci butelek PET do różnego typu napojów. Jest to stosunkowo drogie tworzywo, ale jego recykling jest bardzo opłacalny.

W Polsce ideę akcji „zakrętkowej”  rozpowszechnili studenci z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Obecnie koordynatorzy całego przedsięwzięcia to (zakretki.info). Zaczęło się od tego, że grupka młodych ludzi chciała pomóc znajomemu, więc wpadli na pomysł zorganizowania charytatywnej zbiórki. To, co z początku wydawało się niemożliwe, okazało się wielkim sukcesem, a akcja „zakrętkowa” opanowała już całą Polskę. Każdy zebrany kilogram to kolejna złotówka przeznaczona na zakup wózka inwalidzkiego dla osoby potrzebującej.

Dlaczego zachęcamy do zbiórki zakrętek?
Ze względu na cel – zakup wózka oraz ochronę środowiska.
Strona Fundacji Nauka i Kultura:  www.zakretki.info