Stargardzkie Centrum Kultury
wersja do drukuWolontariusze COD bawią się na HalloweenWolontariusze z Centrum Otwarte Drzwi w Domu Małego Dziecka nr 2 w Stargardzie Szczecińskim

 22 października - HALLOWEEN, to właśnie w ten zaczarowany czas odwiedziliśmy dzieci z domu dziecka, z którymi utrzymujemy stały kontakt. Jako wolontariusze zorganizowaliśmy wraz z naszym opiekunem liczne zabawy dla dzieci związane z tym świętem. Przybliżyliśmy najmłodszym zwyczaje związane z Halloween. Wspólnie wykonaliśmy maski, kolorowaliśmy obrazki (duszków, czarownic, kotów, dyni, itp.), bawiliśmy się w kalambury. W tym dniu nie zabrakło również konkursów (mumia z papieru, jedzenie magicznych jabłek na sznurku, itp.). Na twarzach dzieci gościł uśmiech, wszyscy chętnie uczestniczyli w zabawie i bawili się do utraty sił. Salwy śmiechu towarzyszyły zabawie pt. „Mały czarny kot”, która wygląda tak: siedząc w kole, na zmianę, dzieci, panie i wolontariuszki wcielały się w postać kota, który chodził wokół uczestników zabawy i miał za zdanie głośno miauczeć. Wspólnie z dziećmi udało się nam zrobić przepiękne maski, a należy podkreślić, iż bawiły się z nami dzieci 2,5 letnie i 6 letnie. Każde dziecko otrzymało słodki poczęstunek i oczywiście towarzyszył nam stary symbol święta - dynia. Mamy nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten dzień, że będzie znacznie więcej takich spotkań, bo dzięki uśmiechniętym buźkom maluchów mamy ogromną satysfakcję, że robimy coś ważnego dla innych. Każde takie spotkanie wnosi wielką radość do naszego serca i daje energię do kolejnych działań wolontariuszom Centrum Otwarte Drzwi.

1.jpg

2.jpg

3.jpg
Zabawa „Mały czarny kot”4.jpg

5.jpg
„Cukierek albo  psikus”


6.jpg
Maski Halloween


7.jpg
Mumie


Wnikliwym polecamy - Pigułkę wiedzy o Halloween.
Halloween, Hallowe'en
– zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo, że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością[1]. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony), albo z celtyckiego święta na powitanie zimy[2].

Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

Druidzi (kapłani celtyccy) wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Ważnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi resztki plonów, zwierzęta i ludzi. Paląc chciano dodawać słońcu sił do walki z ciemnością i chłodem. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje i zakładania masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.
Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w latach 40 XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy.


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Halloween